YENİ MODELLER › 1050 beygirlik Ferrari FXX K nefes kesiyor...

1050 beygirlik Ferrari FXX K nefes kesiyor...

05 Aralık 2014 / 10:46 Tanıtımından önce adının LaFerrari XX olacağı düşünülen FXX K, en özel Ferrari'lerden biri...

1050 beygirlik Ferrari FXX K nefes kesiyor...

Ferrari, FXX K adını verdiği yeni modelinin üzerindeki örtüyü, Abu Dhabi’de yapılan Finali Mondiali organizasyonunda kaldırdı. İsminin LaFerrari XX olması beklenen, ancak LaFerrari XX K ismiyle karşımıza çıkan otomobil, İtalyan üreticinin ilk hibrit otomobili olan LaFerrari baz alınarak geliştirilmiş. Otomobilin isminde yer alan K ise kinetik enerji geri dönüşüm sistemi olan KERS’i temsil ediyor. Ferrari yetkilileri FXX K’nin herhangi bir yarışta yarışmak için üretilmediğini, otomobilin tek amacının “teknik gelişmeleri gözler önüne sermek” olduğunu söylüyor.

Daha önce iddia edildiği gibi 1050 bg maksimum güce sahip olan otomobilin ürettiği gücün 860 bg’si V12 motordan, 190 bg’si ise elektrikli motordan elde ediliyor. Hibrit sistem 1050 bg gücün yanı sıra 900 Nm tork üretiyor.

Otomobilin 6.2-litrelik V12 motoru da gücün artması amacı ile elden geçirilmiş. Bu operasyon ile birlikte motor bünyesinde artık yeni kam milleri ve hidrolik yerine mekanik supap iticilerine sahip olan modifiye edilmiş supap mekanizması barındırırken, emme manifoldları yeniden tasarlanmış ve özel bir cila işlemine tabi tutulmuş. Egzoz sisteminde yer alan susturucular da sistemden çıkarılmış.

Optimize edilmiş HY-KERS sistemi sürücünün dört farklı moddan birini seçebileceği kontrol ünitesine sahip olmuş. “Qualify” modu sınırlı sayıda tur için maksimum performansı sağlamak için, “Long Run” modu “performans sürekliliğinin” sağlanması, “Manual Boost” modu anlık maksimum torkun üretilmesi, “Fast Charge” modu ise otomobilin pilinin daha hızlı şarj edilmesi için ayarlanmış.

Tasarım açısından, ön kısmı çift-profilli spoyler ve standart otomobilde yer alan splitter’dan 30 mm daha alçak olan daha büyük bir splitter tarafından domine edilen otomobil ayrıca yeni kapı eşiklerine sahip. Otomobilin arkası ise yükseltilmiş; arka kısmın her iki tarafına yerleştirilen kanatlar, downforce’u arttırmanın yanı sıra otomobilin nefes kesen, benzersiz bir görünüme sahip olmasını sağlamış.

Ferrari tasarımda yapılan bu değişikliklerin downforce’u %50 arttırdığını ve FXX K’nin standart LaFerrari’nin 200 km/s hızda ürettiği 230 kg’lik downforce’a kıyasla 540 kg’lik downforce ürettiğini iddia ediyor. İtalyan üretici pist odaklı otomobilin en hızlı tur zamanlarına imza atabilmesi amacıyla FXX K’ye Pirelli yarış lastiklerin yanı sıra yatay, düşey ve radyal eylemsizlik ile sıcaklık ve basıncı ölçen sensörler yerleştirmiş.

Fiyatı ve kaç adet üretileceği açıklanmayan Ferrari FXX K’nin üretimine önümüzdeki yıl başlanacak. Otomobil Ferrari’nin özel müşterilerine sunulacak ve İtalyan üretici bu müşteriler ile birlikte önümüzdeki iki yılı kapsayacak bir test programı yapacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR