SEKTÖREL › Alfa Romeo'lar F1 pistine çıktı

Alfa Romeo'lar F1 pistine çıktı

12 Haziran 2023 / 23:06 Alfa Romeo'nun ürün gamındaki tüm modeller, Intercity İstanbul Park'ta test edildi

Alfa Romeo'lar F1 pistine çıktı

Alfa Romeo’nun tüm güncel modelleri, Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen özel bir organizasyonla müşteriler ve basın mensupları tarafından test edildi. "Alfa Romeo Sürüş Günleri"nde katılımcılar yenilenen Giulia ve Stelvio modellerini ve Tonale'nin dört tekerlekten çekişli, şarj edilebilir Hibrit (Plug-in Hybrid Q4) yüksek hız limitlerinde ve performanslı olarak  özel parkurlarda kullanma fırsatı buldu.

Etkinlikte ayrıca, Alfa Romeo F1 Team Stake pilotları, Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu’nun 2023 Formula 1 sezonunda mücadele etmekte oldukları araç C43 ve 1923 yılından bu yana marka ile bütüneşen, ikonik “Quadrifoglio” (Dört Yapraklı Yonca) logosunun 100’üncü yaşını temsilen  sadece 100 adet üretilecek özel seri Stelvio, 'Quadrifoglio 100° Anniversario sergilendi. Alfa Romeo Marka Direktörü Özgür Süslü’nün ev sahipliğinde düzenlenen organizasyona Alfa Romeo Global Pazarlama & İletişim Başkanı Eligio Catarinella da katıldı.

Türkiye’nin Alfa Romeo için Avrupa Bölgesi dışındaki en büyük ikinci pazar olduğunun altını çizen Eligio Catarinella; “Türkiye 2022 yılında Alfa Romeo’nun Dünya’da yüzde 300 ile en hızlı büyüyen pazarı oldu. Ayrıca Türkiye, Alfa Romeo dünyasında satıştan memnuniyette en yüksek müşteri memnuniyetine ulaştı” dedi. Alfa Romeo markasında, benzersiz sportif sürüş özelliklerini en iyi hizmet kalitesi ve en iyi müşteri deneyimiyle birleştiğini söyleyen Catarinella söylerine şöyle devam etti: “Markamız karbon nötr olma yolunda otomobil endüstrisinin en hızlı markası olmayı hedefliyor. 2025’te Alfa Romeo’nun ilk tamamen elektrikli modeli tanıtılacak ve Türkiye pazarında da satışa sunulacak. 2027 yılından itibaren ise Alfa Romeo ürün gamının tamamı elektrikli olacak ve 0 emisyon hedefimize ulaşacağız.”

632d581c0c849e3346fac29c991528e2_0.jpg

Alfa Romeo Marka Direktörü Özgür Süslü; 1910'dan beri İtalyan Sportifliğini temsil eden markanın sportif geçmişine vurgu yaptı. Süslü “1910’dan beri Alfa Romeo markası İtalyan Sportifliğinin yollardaki ve pistlerdeki öncüsü olarak yer alıyor. Kuruluşundan bu yana motor sporları Alfa Romeo’nun kalbinde yer alıyor. Alfa Romeo motorsporları dünyasında kazandığı şampiyonluklar, Le Mans 24 ve Mille Miglia’la başarıları ile gerçek bir efsaneye dönüşüyor. Son yıllarda ise Formula 1 Dünya Şampiyonası’na geri dönüşümüzle bu alandaki iddiamızı yeniden pistlere taşıyoruz” dedi. 1923 yılından bu yana marka ile bütünleşen, ikonik “Quadrifoglio” (Dört Yapraklı Yonca) logosunun 100’üncü yaşına özel hazırlanan yeni Giulia ve Stelvio’ya da değinen Süslü “Alfa Romeo bu seneyi, dünya genelinde 100 adetle sınırlı olarak üretilecek 'Quadrifoglio 100° Anniversario' ile kutluyor. Türkiye’ye bir adet Giulia olarak getirdiğimiz özel seri, Alfa Romeo DNA'sını, yüz yıllık teknik gelişim ve stilin mükemmelliğini yansıtıyor. Sınıfının en iyi yol tutuşu ve güç-ağırlık oranı ile segmentinin zirvesinde olmak için geliştirilen Giulia ve Stelvio Quadrifoglio, benzersiz sürüş deneyimi için 520 bg'ye yükseltilen 2.9 V6 motor ve sadece bu seride kullanılan, mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile donatıldı. Özel seri ayrıca yeni adaptif tam LED Matrix farlar ve geleneksel “Cannocchiale” (teleskopik) tasarımıyla öne çıkan dijital gösterge paneli ile altın sarısı 100.Yıl Logoları ve ileri teknolojileri bünyesinde barındırıyor” dedi.

Pazardaki en yeni ürün gamına sahip markanın Alfa Romeo olduğunu sözlerine ekleyen Süslü “Alfa Romeo’nun ürün planı her yıl yeni bir model lansmanı üzerine kurulu. 2022’den 2027’e her yıl bir lansmanımız olacak. 2022’de Tonale’yi tanıtmıştık. Bu yıl yenilenen Giulia ve Stelvio’u tanıtıyoruz. Gelecek sene yeni B-suv modelimizi, 2025’te ise yeni D-suv modelimizi tanıtacağız. 2026 ve 2027 yıllarında da her yıl tamamen elektrikli yeni bir model tanıtacağız. Bu stratejinin sonuçlarını şimdiden görüyoruz. 2022 yılında Türkiye bir önceki yıla oranla tam 4 kat büyüyerek Alfa Romeo dünyasında en hızlı büyüyen pazar oldu. Her ne kadar Alfa Romeo olarak ana odağımız satış adedi olmasa da pazarın markadaki bu atılımı tanıdığını görmek bizi heyecanlandırıyor. Bu yılın ilk beş ayında da bu trendin devam ettiğini görüyoruz. Şimdiden geçtiğimiz yılın tamamını geride bıraktık. Yıl sonunda bu tempo ile gidersek geçen yıla oranla yine 4 kat büyüteceğimizi öngörüyoruz.” dedi.

ÇOK OKUNANLAR