FAYDALI BİLGİLER › Alternatif enerjili araç yarışları başladı

Alternatif enerjili araç yarışları başladı

15 Temmuz 2012 / 17:53 TÜBİTAK’ın düzenlediği Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları'na bu yıl 40 üniversiteden 66 takım katılıyor

Alternatif enerjili araç yarışları başladı
Alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini üretime geçirebilmelerine imkan sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Formula G-Güneş Arabaları Yarışı ve Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapılıyor. Türkiye’nin her yerinden üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katıldığı Formula G’nin bu yıl 8'incisi, Hidromobil Yarışları’nın ise 6'ncısı gerçekleşiyor.

TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışına ilk yıl 16 takım katılırken, 2012’de sayı 42 oldu. Hidrojen Arabaları Yarışının ilk yılında 12 takım yer alırken, bu yıl 24 takım yarışıyor. Formula G ve Hidromobil Yarışları 1950 metrelik İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapılıyor. Hidromobil araçları için ücretsiz yakıt, teknik destek ve kuru buz Linde Gaz A.Ş. tarafından sağlanıyor.

Güneş ve hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların katıldığı yarışlar her geçen yıl büyük ilgi görüyor. Üniversitelilerin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, teknik kontrol ve test sürüşlerinin ardından 14 Temmuz Cumartesi günü sıralama turlarına katılacak. 15 Temmuz Pazar günü ise Formula G yarışlarının finali saat 13.00’de, Hidromobil yarışlarının finali ise saat 14.30’da yapılacak. Yarışmaların final programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın da katılması bekleniyor.

Antep’in Hidrofıstığı, Bursa’nın Timsah’ına karşı
Üniversite öğrencilerinin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, tasarımları, isimleri ve logoları ile dikkat çekiyor. Türkiye’nin en hızlısı olabilmek için yarışacak arabaların isim ve logolarında bulundukları kentlerin tarihi ve yöresel simgeleri yer alıyor. Formula G’de Hatay Mustafa Kemal Üniversite’nin aracı ismini Asi Nehri’den alırken, Kocaeli Üniversitesi aracına ‘Körfez’, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ‘İstiklal’, Hava Harp Okulu ‘Feza’, Hitit Üniversitesi ‘Kadeş’, Gazi Üniversitesi ‘Şems-i Gazi’, Akdeniz Üniversitesi de ‘Portacar’ ismini verdi. Hidromobil kategorisinde Uludağ Üniversitesi’nin aracına ‘Timsah’ ismi verilirken, Gaziantep Üniversitesi’nin araçlarından biri ‘Zeugma’, diğeri ise ‘Hidrofıstık’ ismiyle yarışıyor. Dumlupınar Üniversitesi ‘21. Yüzyıl Hazerfen’, Selçuk Üniversitesi de ‘Selçuk Sümer’ isimli araçlarıyla yarışmada yerini aldı.
Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G’de İstanbul Üniversitesi birinci olurken, Hidromobil kategorisinde ise İzmir MMO Öğrenci Komisyonu’nun tasarladığı araç yarışmayı ilk sırada tamamlamıştı.

ÇOK OKUNANLAR