SEKTÖREL › Ankara ilk şarj istasyonuna kavuştu

Ankara ilk şarj istasyonuna kavuştu

25 Haziran 2011 / 00:19 Ankara'nın elektrik motorlu araçlara yönelik ilk şarj istasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda kuruldu

Ankara ilk şarj istasyonuna kavuştu
24 Haziran 2011 Cuma günü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, Bakan Nihat Ergün, müsteşar, müsteşar yardımcıları, Sanayi Genel Müdürü ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın katılımı ile Ankara’nın ilk şarj istasyonu faaliyete girdi. Bakan Ergün, Ankara’ya getirilen ilk elektrik motorlu Fluence ile deneme sürüşü de gerçekleştirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bakanlık bünyesinde kullanılmak üzere 5 adet Fluence Z.E. siparişi vermişti.

Elektrik motorlu araçlar şarj istasyonu network operatörü olan EŞARJ firması, Ankara’nın ilk şarj istasyonu kurulumunu, 1 adet şarj ana ünitesi ile 2 adet normal şarj istasyonu olmak üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Ana ünite sayesinde şarj istasyonu sayısı talep edildiği oranda artırılabilecek.

Renault-Nissan ittifakı, elektrik motorlu araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla bugüne dek dünya çapında 100’den fazla anlaşma yaptı. 2010 yılından başlayarak Türkiye’de; İstanbul, Ankara ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile yapılan anlaşmalar da bu kapsamda gerçekleştirildi.


ÇOK OKUNANLAR