SEKTÖREL › Astra Elektrik Ecotest'te podyuma çıktı

Astra Elektrik Ecotest'te podyuma çıktı

07 Şubat 2024 / 23:32 Elektrikli otomobillerin verimliliğinin test edildiği ADAC Ecotest'te Astra Elektrik 5 yıldız yıldız aldı

Astra Elektrik Ecotest'te podyuma çıktı

Opel’in kompakt sınıfta yer alan tamamen elektrikli modeli Astra Elektrik, bağımsız test kuruluşu ve Avrupa’daki en büyük otomobil kulübü olan ADAC'ın Ecotest 2023 organizasyonunda 110 üzerinden 103 puan alarak en iyi derecelendirme olan 5 yıldızı kazandı. Astra Elektrik, teste katılan 94 otomobil arasından üçüncü sırayı alarak podyumun sahibi oldu. Bu güçlü sonuçla beraber Opel Astra Elektrik ilk 10’a girebilen tek Alman otomobili oldu. ADAC yetkilileri Opel Astra Elektrik hakkında, “Rüsselsheim merkezli otomobil, düşük boş ağırlığı, iyi enerji yönetimi ve standart olarak sunulan ısı pompasıyla enerji tüketiminin ve karbon emisyonlarının azaltımasına katkıda bulunuyor” açıklamasında bulundu. 

a18ee7e6559d7ab87c6afcb484122e3e_0.jpg

Opel Astra Elektrik'teki gelişmiş elektromotor gaz pedalına basıldığı ilk andan itibaren 115kW/156 bg güç üretirken, 270 Nm’lik yüksek bir tork sağlıyor. 1.679 kilogramlık düşük boş ağırlık, otomobilin dinamik sürüş karakterini güçlendirirken enerji tüketimine de katkıda bulunuyor. Tamamen elektrikli ve emisyonsuz sürüş sunan Astra Elektrik birçok elektrikli rakibinin hızı 150km/s veya 160km/s ile sınırlıyken, 170km/s’lik bir maksimum hızla birlikte geliyor.

418 km’ye kadar (WLTP) menzil sunabilen Astra Elektrik, 54 kWh’lik lityum-iyon bataryası ve standart olarak sunulan gelişmiş ısı pompası teknolojisi sayesinde 100 km’de sadece 14,8 kWh enerji tüketiyor (WLTP). Yeni Opel Astra Elektrik, düşük enerji tüketimi sayesinde günlük kullanımın yanı sıra şarj molası vermeden en uzun seyahatlerde de sıfır emisyonlu sürüş keyfi sunuyor. Rejeneratif fren sistemi sürüş esnasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını sağlarken Astra Elektrik’in verimliliğine de katkı sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR