SEKTÖREL › Audi çalışanları için iki yeni robotik kıyafet

Audi çalışanları için iki yeni robotik kıyafet

19 Aralık 2019 / 00:28 Audi, üretim tesislerindeki çalışanlarının daha ergonomik çalışmalarını sağlamak için iki robotik aparatın geliştirmesini yapıyor

Audi çalışanları için iki yeni robotik kıyafet

Çalışanlarının ihtiyaç duyduğu en verimli ergonomiye sağlayabilmek adına araştırmalarda bulunan Audi, iki yeni robotik aparatı üretim sürecine dahil etmeye hazırlanıyor. Ottobock firmasının geliştirdiği Paexo ve Skelex firması tarafından tasarlanan Skelex 360’ın, Audi’nin Ingolstadt tesislerinde test kullanımına başlandı. Özellikle, baş üzerindeki işlemlerin çok fazla olduğu boyahane ve montaj gibi bölümlerde çalışanların dahil edildiği testlerde, robotik aparatların çalışanlar üzerinde sağladığı yararlar incelenerek değerlendiriliyor.

8a7e55356497885c1de688f266b1f615_0.jpg

Hareket serbestliği, kullanım süresinin çalışana etkisi, aparatın çalışana sağladığı katkı gibi temel değerlendirmelerin yapıldığı test sürecinde, statik ve dinamik çalışmalar gerçekleştiren; fren montaj hattı, alt gövde paneli vidalaması, korozyon ve sızdırmazlık kontrolü gibi bölümlerde çalışanların, adaptasyonları takip ediliyor.

8a7e55356497885c1de688f266b1f615_1.jpg

Bir sırt çantası gibi taşınabilen ve giyildiğinde kalçaların etrafındaki bir kemerle sabitlenen Paexo ve Skelex 360'ın kullanıcısının kafa üstü mesafelerdeki işlerde kolları ve kol eklemlerini desteklediği, kola yüklenen ağırlığın büyük bölümünü destek yapıları aracılığıyla kalçalara ilettiği görülmüş. 

Bilindiği üzere Audi daha öncede bu tarz robotik kıyafetlerin üretim sürecine dahil edilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştiriyordu. Laevo firması tarafından geliştirilen ve nesnelerin kaldırılması veya taşınması sırasında kişinin sırtındaki yükü azaltan aparat bunların başında geliyor.

ÇOK OKUNANLAR