YENİ MODELLER › Audi yeni TT RS’i Pekin’de gösterdi [video]

Audi yeni TT RS’i Pekin’de gösterdi [video]

09 Mayıs 2016 / 22:02 Alman üreticinin en güçlü TT’si 400 bg güç ve 480 Nm tork üretiyor

Audi yeni TT RS’i Pekin’de gösterdi [video]

Audi, TT ürün gamının zirvesinde yer alan TT RS’in üzerindeki örtüyü 2016 Pekin Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. Coupe ve roadster gövde seçeneklerine sahip olan yeni otomobilin en önemli ve en çok merak uyandıran kısmı elbette 2.5-litre hacimli beş silindirli turbo benzinli motoru. Temel olarak bir önceki jenerasyon TT RS’te yer alan tanıdık motorun elden geçirilmiş versiyonu olan bu ünite artık 400 bg güç ve 480 Nm tork üretiyor. Litre başına 161.3 bg gibi etkileyici miktarda güç üreten motorun en etkileyici yanlarından biri ise 480 Nm’lik maksimum torkunu 1.700 d/d’de üretmeye başlaması ve bu miktarı 5.850 d/d’ye kadar sunuyor olması. Uluslararası otomotiv gazetecileri tarafından altı yıl üst üste “Yılın Motoru” ödülüne layık görülen 2.5-litrelik TFSI motor, quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ve 7-ileri S tronic çift kavramalı otomatik şanzımanın da yardımıyla, yeni TT RS’in coupe gövdeli versiyonunun 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 sn’de tamamlamasını sağlıyor, üstü açık versiyon ise aynı hıza ulaşmak için 3.9 sn’ye ihtiyaç duyuyor. Standart olarak 250 km/s’lik elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hıza sahip olan yeni otomobilin maksimum hızı müşterilerin isteği üzerine 280 km/s’ye çıkartılabiliyor.

Audi yetkilileri TT RS Coupé’nin ağırlığını 1.440 kg, TT RS Roadster’ın ağırlığını ise 1.530 kg olarak açıklıyor. Coupe gövdeli otomobilin bir önceki jenerasyona göre 10 kg daha hafif olduğunun altını çizen Ingolstadt merkezli üretici, üstü açık versiyonun kumaş tavanının ise yalnızca 39 kg’lik ağırlığa sahip olduğunu da vurguluyor. Söz konusu tavan 50 km/s hıza kadar yalnızca 10 saniye gibi kısa bir sürede açılabiliyor veya kapanabiliyor.

İlk bakışta daha büyük hava girişlerine sahip farklı tasarımlı ön kısmı ve sabit arka kanadı ile farklı olduğunu gösteren yeni otomobil ayrıca 19 ve 20 inçlik yeni jant seçenekleri ile satışa sunuluyor. Alman üretici ayrıca yeni TT RS’in üç boyutlu tasarıma sahip OLED stopları bünyesinde barındırdığını açıklıyor ve bu teknolojiye ilk kez TT RS’te yer verdiğini belirtiyor. Standart TT’ye kıyasla çok farklı bir kabine sahip olmayan yeni modelin iç mekanda sunduğu en büyük farklılık ise standart olarak sunulan “RS sport” koltuklar olarak öne çıkıyor. Alcantara/Nappa deri kombinasyonuna sahip olan bu koltukların elmas desenleri lüks algısının artmasını sağlarken, iç mekanda tercih edilen tema rengine göre kırmızı veya gri renkte gelen emniyet kemerleri ise sportifliğin daha iyi hissedilmesine yardımcı oluyor. Orta konsolda herhangi bir infotanment ekranına sahip olmayan TT RS’in bütün bilgileri 12.3 inçlik renkli TFT ekranlı “Audi virtual cockpit” (Audi sanal kokpit) gösterge panelinde sürücünün erişimine sunuluyor.

Audi yeni TT RS Coupé ve TT RS Roadster’ı Avrupa da önümüzdeki sonbaharda satışa sunacağını duyururken, TT RS Coupé’nin başlangıç fiyatını 66.400 euro, TT RS Roadster’ın başlangıç fiyatını ise 69.200 euro olarak açıklıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR