TEKNOLOJİ › Audi'ler sanal gerçeklik platformuna dönüşüyor

Audi'ler sanal gerçeklik platformuna dönüşüyor

15 Mart 2022 / 18:23 Audi, holoride özelliğinin sanal gerçeklik eğlencesini seri üretime dahil eden dünyanın ilk otomobil üreticisi oluyor

Audi'ler sanal gerçeklik platformuna dönüşüyor

Audi, holoride özelliğinin sanal gerçeklik eğlencesini seri üretime dahil ediyor. Bu özellik sayesinde arka koltuktaki yolcular, VR gözlükleriyle filmleri, video oyunlarını ve interaktif içerikleri çok daha gerçekçi bir şekilde deneyimleyebilecek. Otomobil yolculuğu, çok modlu bir oyun etkinliğine dönüşecek.

0fa5197ebe409a39cb88bd3bf37f13b4_0.jpg

Teknoloji, Austin-Teksas’taki South by Southwest® (SXSW) müzik, film ve teknoloji festivalinde tanıtılacak ve ziyaretçiler tamamen elektrikli Audi araçlarının arka koltuklarında sürüş yapabilecek. Holoride ile South by Southwest arasında yakın bir bağ bulunuyor. 2021 yılında düzenlenen etkinlikte holoride, hem “Eğlence, Oyun ve İçerik” kategorisinde prestijli 2021 SXSW Pitch ödülüne, hem de “Best in Show” ödülüne layık görülmüştü. 

Holoride özelliğinin kapsamında, sanal içeriği gerçek zamanlı olarak otomobilin sürüş hareketlerine uyarlayan bir teknoloji bulunuyor. Örneğin otomobil sağa dönüyorsa hayal dünyasındaki uzay gemisi de sağa doğru uçuyor. Otomobil hızlandığında, uzay gemisi de hızlanıyor. Yenilikçi VR veya XR (genişletilmiş gerçeklik) teknolojisinin geliştirme süreci Audi ile başladı. Bu teknoloji, startup şirketi holoride tarafından farklı üreticiler için geliştiriliyor.

0fa5197ebe409a39cb88bd3bf37f13b4_1.jpg

Münih merkezli girişim bu yaklaşımla “Elastik İçerik” adını verdikleri tamamen yeni bir medya türü yarattı. Bu içerik, sürüş hareketlerine, yolculuk süresine ve sürüş rotasına uyum sağlıyor. Ortaya daha önce deneyimlenmemiş son derece kaliteli ve sürükleyici bir deneyim çıkıyor. 

Holoride ilk kez Las Vegas'taki CES 2019'da (Tüketici Elektroniği Fuarı) tanıtılmıştı. Münih'teki IAA 2021 ziyaretçileri ise konsepte uygun “İlerleme hakkında konuşalım” sloganı kapsamında holoride ile ilk demo sürüşleri yapma fırsatını yakaladı. Bunun dışında Salzburg Festivali katılımcıları bir Audi e-tron'un arka koltuğunda holoride özelliğinin keyfini çıkarma ve genç bir Mozart'ı ararken Salzburg şehrinin müzikal çağlarında bir zaman yolculuğu deneyimleme fırsatı buldular. 

0fa5197ebe409a39cb88bd3bf37f13b4_2.jpg

Gelecekte, otomobille ulaşımın ileri seviyede otomasyonu, sadece sürüş sırasında yeni eğlence biçimlerini mümkün kılmakla kalmayacak, aynı zamanda yolda öğrenme ve çalışma için fırsatlar yaratacak. Sürücüler gelecekte otomobil kullanmaya odaklanmak zorunda kalmadıklarında; çalışma, okuma, film izleme veya oyun oynama gibi farklı şeylerle ilgilenebilecek. Holoride ile sanal dünyada hareketle senkronize yolculuk, aynı zamanda, kitap okuyan veya tablet gibi elektronik cihazlarda görsel-işitsel medya ile vakit geçiren yolcuların sıklıkla yaşadığı araç tutması olgusunu da azaltıyor.

ÇOK OKUNANLAR