SEKTÖREL › Avrupa'da 5 milyon Hyundai satıldı

Avrupa'da 5 milyon Hyundai satıldı

25 Haziran 2011 / 01:49 Hyundai ilk kez 1977 yılında giriş yaptığı Avrupa pazarında toplam 5 milyonluk satış adedine ulaştı

Avrupa'da 5 milyon Hyundai satıldı
Hyundai’nin Avrupa’da ilk defa 1977 yılında Pony modeliyle başlayan macerasında bugün 5 milyonluk satış adedine ulaşıldı. Avrupa Pazarı’na girişinden tam 19 yıl sonra, 1996 yılında 1 milyonluk satış adedine ulaşan Hyundai, 2001 yılında ise 2 milyonuncu aracını Avrupalı tüketicisiyle buluşturdu. Avrupa genelinde marka bilinirliğinin artışı ve satış noktalarının yaygınlaşması ile 2005 yılında 3 milyon barajını geçen Hyundai, 2008 yılında da 4 milyon adetlik satışa ulaşmıştı.

2007 yılında Avrupa Pazarı için özel olarak geliştirilen, tamamen Avrupalı i30 modelinin satışa çıkması ile Avrupa ülkelerindeki satışları hız kazanan Hyundai markası aynı başarıyı daha sonra devamı gelen diğer i-Serisi modelleri ile de sürdürdü.

Hyundai Motor Europe Kıdemlı Başkan Yardımcısı Allan Rushforth 5 milyonluk satış başarısı ile ilgili yaptığı açıklamada; “5 milyonluk satış adedine ulaşmak bizim için çok önemli. Bu başarı ile rekabetin en üst düzeyde yaşandığı Avrupa pazarının önemli oyuncuları arasına girdik. Ancak bu, markamız için sadece bir başlangıç. 2011 yılında Avrupa pazarında payımızı yüzde 3’e çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli hedefimiz ise; ikinci 5 milyonluk satışı çok daha kısa sürede yakalamak” şeklinde konuştu.  

Avrupa Pazarı için yatırım yapmaya devam eden Hyundai, 2011 yılı içinde Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasının fiziki kapasitesini 300 bine çıkartmayı planlıyor. Aynı zamanda ix20 ile ix35 gibi modellerin geliştirildiği ve yeni i40’a hayat veren Almanya’daki Ar-Ge merkezinde de Avrupa pazarına yönelik düşük emisyonlu dizel motorların gelişimi için çalışmalar yürütülüyor.

ÇOK OKUNANLAR