SEKTÖREL › Basel'in tercihi ABB şarj teknolojileri

Basel'in tercihi ABB şarj teknolojileri

20 Ekim 2021 / 14:01 Basel, geleceğin sürdürülebilir ulaşım sistemi için ABB şarj teknolojilerini tercih etti

Basel'in tercihi ABB şarj teknolojileri

ABB, Industrielle Werke Basel'in (IWB) siparişi doğrultusunda Basel kentinin elektrikli otobüslere geçmesini sağlayacak. Anlaşma, Basel Toplu Taşıma İşletmesi'nin (BVB) tüm otobüs filosunu elektrikliye dönüştürme çalışmaları kapsamında yapıldı. İsviçre'nin en büyük altyapı projelerinden biri olan bu proje doğrultusunda BVB, Basel-Stadt kantonundaki tüm toplu taşıma araçlarının 2027'ye kadar yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışmasını şart koşan yasal koşulları yerine getiriyor. İki etapta 120'den fazla elektrikli otobüs alınmasıyla birlikte verimli bir şarj altyapısı oluşturulacak. Güç kaynağını sağlayacak olan IWB, projedeki teknoloji tedarikçisi ve ortağı olarak ABB ile el sıkıştı. İhalenin finansal detayları henüz açıklanmadı.

ABB, şarj altyapısı yönetim ve servisine yönelik yazılım da dahil olmak üzere şarj istasyonları ve gerekli şebeke bağlantı donanımını sunacak. İlk etapta iki geçici tesiste ve daha sonra da Rank deposunda sunulacak gece boyunca şarjın yanında 450 kW kapasiteli hızlı şarj üniteleri de kentin en uzun otobüs güzergahları üzerinde yer alan EuroAirport ve Kleinhüningen'deki terminal duraklarına kurulacak. 

“Opportunity Charging” çözümü sunan bu istasyonlarda elektrikli otobüsleri şarj etmek için dört ile altı dakika yeterli oluyor. ABB'nin yenilikçi ve bölümler arası ABB Ability dijital çözüm ve hizmetlerinden biri olan yüksek kapasiteli şarj üniteleri, internet üzerinden erişim de sağlıyor. Böylelikle operatörler şarj noktalarını uzaktan izleyip yapılandırarak aksamalardaki problemleri en aza indirebiliyor ve verimliliği optimize edebiliyor.

IWB Mobilite Baş Danışmanı Patrick Wellnitz; "ABB, derin tecrübesi ve uzmanlığıyla bizi ikna etti. IWB olarak e-mobilite alanında uzman bir kuruluş olmamıza rağmen böylesine büyük projelerle her gün karşılaşmıyoruz. Bu projede ABB ile birlikte çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." açıklamasını yaparken; ABB E-mobilite Divizyonu Başkanı Frank Muehlon ise "Geleceğin emisyonsuz ulaşımı için ihtiyaç duyduğumuz teknolojilerin tamamı halihazırda mevcut; şimdi ise sıra bunları uygulamaya koymakta. Göteborg ve Hamburg'dan Katar ve Batı Avusturalya'ya kadar dünyanın dört bir yanında otobüsleri elektrikliye dönüştüren lider bir tedarikçi ve güvenilir bir ortak olarak bu alandaki uzmanlığımızı kanıtlamış durumdayız." dedi.

E-mobilite pazarına 2010 yılında giren ve bugüne kadar 88'den fazla pazarda 460.000'den fazla elektrikli araç şarj ünitesinin satışını yapan ABB, Chargedot üzerinden satılanlar da dahil olmak üzere 21.000'den fazla DC hızlı şarj ünitesinin ve 440.000 AC şarj ünitesinin tedarikini üstlendi.

ÇOK OKUNANLAR