KONSEPT › Bertone Jaguar B99 Concept

Bertone Jaguar B99 Concept

21 Mart 2011 / 01:32 Ünlü İtalyan tasarım stüdyosu Bertone, 100’üncü yılını kutlamadan önce Jaguar’a vahşi bir konsept geliştirdi

Bertone Jaguar B99 Concept
Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan B99 konsepti, adını Bertone’nin baş harfinden ve firmanın 99’uncu yılından alıyor. Kalemle çizilmiş gibi duran ince farlara ve stoplara sahip olan araç, basık siluetiyle Jaguar markasının tasarım çizgisine uygun bir görünüm sunuyor. 4.5 metrelik uzunluğuyla D segmenti boyutlarında olan B99’un bagaj kapağı kısa tutularak ve arka kapıları küçük tasarlanarak yeni moda “coupe tarzı sedan” tasarımı hedeflenmiş. Araçta yüksek hızlarda otomatik olarak açılan bir arka spoylere de yer verilmiş.

2.8 metrelik uzun bir dingil mesafesi sunan konseptin kapıları birbirine ters açılıyor. Bu kapıların ardındaysa oldukça minimalist tasarlanmış olan, ancak bir Jaguar’dan beklenen tüm konfor ve lükse sahip bir kokpit bulunuyor. Afrika menşeili ahşapla ve alüminyumla şekillenen kabinde tüm kumanda birimleri de el yapımı ahşap kaplamanın arkasına gizlenmiş.

Otomobilde hibrid sistemine yer verilmiş. 170 bg gücündeki 1400 cc’lik termal motorun, 2 elektrik motoruyla desteklenmesi sonucunda yüksek performans verileri ve 30 g/km gibi çok düşük emisyon değerleri elde edildiği açıklanıyor. Otomobilin elektrik motorlarıyla birlikte toplam gücüyse 570 bg olarak veriliyor. Sadece elektrik modunda 100 km için sıfır emisyon oranı sunan araçta 700 km’lik ortalama menzil hedefleniyor. Elektrik modunda sessizce ilerleyen otomobilde, yaya güvenliğine yönelik olarak da sensörlere yer verilmiş. Dikiz aynalarının yerindeyse kameralar yer alıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR