GÜNDEM › BloodHound SSC, Dünya Kara Hız Rekoru’nu kırmayı hedefliyor

BloodHound SSC, Dünya Kara Hız Rekoru’nu kırmayı hedefliyor

02 Eylül 2014 / 00:10 BloodHound SSC’nin rekor denemesine Castrol yağ ve fren-hidrolik sıvılarıyla destek verecek

BloodHound SSC, Dünya Kara Hız Rekoru’nu kırmayı hedefliyor

Castrol, tarihi boyunca sürekli olarak desteklediği kara, deniz ve hava hız rekoru ortaklıklarına bir yenisini ekledi. Halen üretimi İngiltere’de devam eden ve ilk olarak 2015 yılının yaz aylarında tanıtılacak olan Bloodhound SCC projesine katılan Castrol, karada 1000 mil/s (1609 km/s) son hıza erişmeyi amaçlayarak dünya kara hız rekorunu geliştirmeyi amaçlayan sıra dışı projenin önemli oyuncularından biri olacak. Bilim ve mühendisliğin ulaşabileceği son noktayı temsil eden projede, 180’i küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere 250'den fazla İngiliz şirketi ayrıca yer alıyor. Tarihi boyunca toplam 21 defa kara hız rekoru proje çalışmalarına destek veren Castrol, Bloodhound Projesi’nde de şirketin bugüne kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE, motor sporlarına özel fren sıvısı Castrol React SRF ve daha önce NASA tarafından da kullanılan Castrol hidrolik sıvılarıyla yer alacak.

Bloodhound Proje Direktörü Richard Noble liderliğindeki bir İngiliz ekip tarafından geliştirilen ve Andy Green tarafından kullanılan yine Castrol destekli Thrust SSC'ye ait olan 763 mil/s’lik (1228 km/s) dünya hız rekorunu kırmayı hedefleyen Bloodhound SSC’de 3 adet farklı güç kaynağı kullanılacak. Eurofighter Typhoon savaş uçaklarında kullanılan bir Rolls-Royce EJ200 jet motoru ve bir NAMMO hibrit roket grubunun yanı sıra 750 HP gücüne sahip bir yarış otomobili motoruna da sahip olarak yola çıkacak olan Bloodhound SSC, toplam 135.000

HP gücünde olacak. 180 adet F1 aracının gücüne eşit olan bu muhteşem değerle, 1000 mil/s’lik yani 1609 km/s’lik son hıza erişmeyi amaçlayan Bloodhound SSC, 1.6 km’yi 3.6 saniyede kat edebilecek. 4.5 futbol sahası uzunluğunu 1 saniyede geçecek kadar hızlı olması hedeflenen Bloodhound SSC’nin 200 mil/s’ye kadar ilk denemeleri İngiltere’de yapılacak. 2015 yılından itibaren 800 mil/s’ye kadar olan hız denemeleri Güney Afrika’da yapılacak olan araç, 2016 yılında ise rekor için yine aynı ülkede 19 km uzunluğunda ve 3 km genişliğindeki çöl arazisinde boy gösterecek ve rekor için büyük kitlelerin ilgisini üzerine toplayacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR