YENİ MODELLER › BMW 6-Serisi Coupe

BMW 6-Serisi Coupe

23 Mart 2011 / 02:03 Yeni 6-Serisi'nin cabrio versiyonunun ardından coupe gövde tipi de kendini gösterdi

BMW 6-Serisi Coupe
BMW'nin tamamen yenilediği 6-Serisi'nin geçtiğimiz aylarda cabrio versiyonu tanıtılmıştı. Otomobilin şimdi de coupe gövde tipi gün ışığına çıktı. Uzun ve şişkin kaputu, basık tavanı ve cam çizgisi dışında selefiyle hiçbir benzerliği bulunmayan yeni 6-Serisi Coupe, sürüş dinamizmini ve konforu, teknolojiyle birleştirerek hedefi 12’den vurmak istiyor. Ön tasarımı adeta daha sportif bir 7-Serisi gibi duran 6-Serisi, son derece dinamik hatlara sahip. Uzunluğu 74 mm artışla 4894 mm'ye ulaşan sportif BMW, ayrıca selefinden 39 mm daha geniş. Dingil mesafesinde de 75 mm'lik bir artış sözkonusu.

Otomobilin sürücü odaklı tasarlanan kokpiti 5 ve 7-Serisi modelleriyle benzerlik gösteriyor. Değerli malzemelerle kaplanan ön konsolun ortasında standart olarak 7 inçlik bir ekrana yer verilirken, navigasyon sistemine sahip 10.2 inçlik ekransa opsiyonel olarak araca ekleniyor. Bang&Olufsen imzasına sahip olan ve DVD oynatabilen yüksek kalitede bir müzik sistemiyle donatılan 6-Serisi Coupe, standart olarak Dakota deri döşemelerle üretiliyor. Bunun yanında kabin, isteğe bağlı olarak napa deri döşemeyle de kaplanabilecek. Sportif BMW, 8 metalik ve 2 opak karoser rengi seçeneğiyle üretiliyor.

Yeni 6-Serisi'nin 6.50i versiyonundaki V8 motor 407 bg güç üretiyor. 6.40i’deyse Valvetronic değişken supap kontrolüne sahip, 320 beygir gücünde, 6 silindirli, 3 litrelik çift-turbo motora görev veriliyor. Hacimli motorlar 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. ECO PRO modunda çalışan otomatik start-stop sistemine de yer verilen 6.40i, 0’dan 100 km/s hıza 5.4 saniyede ulaşırken, 6.50i ise aynı hıza çıkmak için 4.9 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 6-Serisi'nin dinamik özellikleri konusunda da iddialı açıklamalar yapılıyor. Yüksek burulma direncine sahip olduğu belirtilen otomobil, isteğe bağlı olarak dinamik amortisör kontrolü, adaptif sürüş sistemi ve integral aktif direksiyon sistemiyle de sunuluyor. BMW ConnectedDrive adı altında birçok teknoloji geliştiren marka, 6-Serisi'ni de gelişmiş bir head-up display, yaya algılayıcı kızılötesi sistem, adaptif LED farlar, şerit takip asistanı, park asistanı, gece görüş sistemi, arka görüş kamerası gibi birçok teknolojiyle donatmış.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR