TEKNOLOJİ › BMW'den çığır açan bir teknoloji

BMW'den çığır açan bir teknoloji

10 Ocak 2022 / 22:18 BMW'nin CES 2022'de tanıttığı iX Flow konsepti renk değiştirme teknolojisiyle şaşkınlık yarattı

BMW'den çığır açan bir teknoloji

BMW, her yıl Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) yeni teknolojilerini tanıttı. Bunların en fazla ses getiren ve sosyal medyada hakkında en fazla konuşulanı ise BMW’nin Flow�"E Ink renk değiştirme teknolojisi oldu.

28ad3851507ffa18e2fd8cdb978d65be_0.jpg

BMW'nin elektrikli miral gemisi iX'in üzerinde tanıtılan bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor. Değişken renk yelpazesi sayesinde BMW iX Flow daha verimli bir otomobil haline geliyor. Açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirilen bu teknoloji, araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor. Bu sayede otomobilin klima sistemi araç içini soğutmak veya ısıtmak için daha az efor sarf ederek enerji tasarrufu yapabiliyor.

28ad3851507ffa18e2fd8cdb978d65be_1.jpg

BMW iX Flow'un dış yüzeyi bir insanın saç telinin kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsülden meydana geliyor. Bu mikrokapsüller negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah renkli oluyor. Seçilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi, renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla beyaz veya siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasını ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlıyor. 

ÇOK OKUNANLAR