SEKTÖREL › Bosch'dan yeni nesil gece görüşü

Bosch'dan yeni nesil gece görüşü

03 Haziran 2011 / 23:04 Bosch'un ilk kez 2009 yılında uyguladığı gece görüş sisteminin yeni versiyonu daha fazla güvenlik vaat ediyor

Bosch'dan yeni nesil gece görüşü
Almanya'da 2005 yılında yapılan araştırmalar ölümcül kaza tehlikesinin geceleri gündüze göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. “Night Vision Plus”(Gece Görüşü) teknolojisi, yayaların da karıştığı gece kazalarının önlenmesinde yardımcı oluyor. Bu sistemi kullanan ilk seri üretim otomobil, 2009 yılının yeni Mercedes-Benz E sınıfıydı.

Bosch aktif gece görüş sistemi, aracın hemen önündeki alanın net görüntüsünü sağlamak için dört ana bileşen kullanıyor. Işınlarını insan gözünün göremediği kızılötesi farlar yolu aydınlatıyor. Aydınlatılmış alan, otomobilin güneşliğinin arkasına takılı bir kamera tarafından kayda alınıyor. Oluşturulan görüntüler daha sonra bir kontrol ünitesi tarafından işleniyor ve kokpitte yüksek çözünürlüklü bir ekranda gösteriliyor. Kızılötesi farlar 450 metre ile bilinen kısa huzmeli farlardan üç kat daha uzun menzile sahip. Aynı zamanda, bu kızılötesi farlar yaklaşmakta olan sürücülerin ve yayaların gözlerini kamaştırmıyor.

Yayaları tanımlamak için ayrı bir kontrol ünitesi, kamera görüntüsünü karakteristik parlaklık özelliği yönünden piksel piksel analiz ediyor. Yenilikçi analiz stratejileri bu özelliğin oldukça farklı şekilde kaydına olanak sağlıyor. Sistem bu görüntü akışında ne zaman tipik yaya özelliği yansıtan hareketli nesneler tanımlasa, hemen kişiyi ekranda göstererek, sürücüyü uyarıyor.

ÇOK OKUNANLAR