YEDEK PARÇA › Brisa'dan kış lastiği raporu

Brisa'dan kış lastiği raporu

19 Kasım 2023 / 22:28 Tüketicilere 5 farklı kış lastiği sunan Brisa, lastik değişim döneminde pazara yönelik verileri açıkladı

Brisa'dan kış lastiği raporu

Ülkemizde 2012 yılından bu yana yolcu ve eşya taşıyan araçlar için 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi. Ancak zorunluluğun ötesinde, Türkiye’de değişken hava ve yol koşullarında, özellikle sıcaklıklar 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanmak aracın dengeli ve güvenli hareket etmesini sağlıyor. 

Brisa’nın açıkladığı verilere göre; kış lastiği pazarında, 2022 yılında 2021 yılının %19 üzerinde 6.2 milyon adetlik kış lastiği satışı gerçekleşti, bunun 4.9 milyon kadarı binek araçlar, 1.2 milyon adet kadarı hafif ticari araçlar için geliştirilmiş kış lastiklerini içeriyor. 2022’de binek kış lastik pazarı yaklaşık 4.9 milyon adet ile toplam binek lastik pazarının %30’unu oluşturuyor. Ayrıca, hafif ticari araç pazarındaki kış lastiği adedi de toplam hafif ticari lastik pazarının 44,5%’ini oluşturuyor.

Brisa’nın, bağımsız araştırma şirketi Ipsos ile yaptığı kullanıcı davranış ve tutum araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de kış lastiği kullandığını beyan eden binek araç kullanıcılarının oranı %69. Brisa Pazarlama ve Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evren Güzel, kış lastiği kullanımının güvenli sürüş anlamında öneminin anlaşılması konusunda gidilecek yol olduğunun altını çizerek; “Son 5 yılda, Türkiye yenileme kanalı kış lastiği pazarının adetsel olarak, sezon bağımsız toplam lastik pazarının üzerinde büyüdüğünü görüyoruz. Bununla birlikte 2023’ün ilk 9 aylık döneminde %67 artış gösteren otomobil pazarı potansiyel kış lastiği kullanıcısı anlamına geliyor. Bu sebeple otomobil satışlarındaki artışın kış lastiği pazarına da yansımasını bekliyoruz. Kış lastiği kullanımına ilişkin bilinci daha fazla artırmaya, sürücüleri kış lastiği kullanımına teşvik etmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Lastiğin ötesinde hizmetlerle kış lastiğine geçiş döneminde müşterilerinin deneyimlerini zenginleştirmeye odaklandıklarını belirten Güzel, “ Brisa, bayileriyle beraber Türkiye'nin en kuvvetli satış networklerinden birine sahip. Lassa, Bridgestone tabelalı 400’ün üzerinde satış noktamızda yüksek performanslı kış lastiği ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Lastik Oteli ile araç sahiplerinin yaz lastiklerini bütün kış boyunca müşteri bilgilerine göre etiketleyerek, ideal koşullar altında sigortalı olarak saklıyoruz. Brisa’da 200’ün üzerinde lastik oteli ile 500.000’e yakın lastik oteli hizmeti sunacak kapasiteye sahibiz. Bunun yanı sıra, yenilikçi hizmetlerimizle müşterilerinizin lastik satın alma ve servis deneyimini kolaylaştırıyoruz. Dijital Lastik Asistanı hizmetimiz web sitelerimizde yer alan chatbotların içerisinde çalışarak, lastik ihtiyacı olan müşterilerimizin lastik satın alma deneyimini kolaylaştırıyor. lassa.com.tr, bridgestone.com.tr, lastik.com.tr üzerinden ve Lassa ile Bridgestone WhatsApp hesabından mevcut lastiğinin fotoğrafını çekerek uygulama içine yükleyen müşterilerimiz araçlarına en uygun lastik önerisine sohbet ederek ulaşabiliyorlar. Bayilerimizin kullanımı için hayata geçirdiğimiz web tabanlı mobil araç servis hizmeti yazılımı ile herhangi bir uygulama indirmeden müşterilerin araç servis sürecini kolaylaştırıyoruz. Sektörde bir ilk olan mobil servis hizmetimizle 51 ilde hizmet sunuyoruz” diye konuştu.

BRISA'NIN KIŞ LASTİĞİ PORTFÖYÜ
Lassa Snoways 4; yüksek sayıda eğimli oluklu ve üç boyutlu kerfli yeni desen yapısı sayesinde karlı ve kuru zemin performansı ile yüksek ıslak zemin performansı sunan bir kış lastiğidir. Suda kızaklamaya karşı geniş ebatlarda modifiye desen kullanılmıştır. Güçlendirilmiş omuz yapısı ile kopma ve yırtılmalara karşı yüksek direnç gösteren, uzun ömürlü bir lastiktir.  

Lassa Iceways 2; uzun süreli ağır kış koşulları için tasarlanmış, kar çivisi takmaya elverişli, yeni nesil kış lastiğidir.

Lassa Competus Winter  2+; bir önceki nesle göre kış performansından ödün vermeden iyileştirilmiş ıslak zemin performansı sunan Competus Winter 2+ desenindeki geniş doğrusal oluklar ile   yüksek su tahliyesi sağlıyor, su tabakasından geçerken lastiğin türbülansa girip kızaklama riskini azaltıyor. Competus Winter 2+, sırt karışımında yüksek oranda kullanılan silika yardımıyla düşük sıcaklıklarda bile elastik özelliklerini koruyor. Ayrıca lastiğin taban izi, yere basma basıncını ve bu sayede tutunmayı arttıracak şekilde tasarlanmıştır. 

Bridgestone Blizzak LM005; yeni hamur bileşimi ve bu bileşenle uyumlu iyileştirilmiş lastik sırtı tasarımı ile lastiğin kış mevsimine ait farklı iklim şartlarında, özellikle de kar, buz ve ıslak zemin üzerinde güvenlik ve araç hakimiyeti açısından üstün bir denge sunacak şekilde oluşturuldu.

Dayton DW510 Evo; Bridgestone teknolojisi ile üretilen Dayton DW510 Evo, ıslak zemindeki emniyet performansının yanı sıra, uzun kullanım ömrüyle de araç sahiplerinin beklentilere cevap veren bir kış lastiği. Gelişmiş blok tasarımıyla karda ve buzda etkin frenleme performansı, özel oluklu yapısı sayesinde ıslak zeminde güvenli yol tutuşu sunan Dayton DW510 Evo, aynı zamanda optimize edilmiş blok yapısı ve hafif konstrüksiyonu sayesinde yakıt tasarrufu da sağlar.  

Lassa’dan 1 yıl ücretsiz lastik güvencesi

Brisa’nın lider lastik markası Lassa, sürücüleri kış lastiği kullanımına teşvik etmek amacıyla “Sağlam Kış Kampanyası” başlattı. Kampanya kapsamında Lassa, “Ücretsiz 1 Yıl Lastik Güvencesi” hediye edecek. Kampanyadan 01 Ocak 2023-31 Aralık 2024 tarihleri arasında; Türkiye'deki yetkili Lassa, Bridgestone Otopratik, Lastiğim ve Orijinal Ekipman Plaza satış noktalarından en az 4 adet Lassa marka; binek otomobil veya 4X4 arazi lastik satın alan özel araç sahipleri yararlanabilecek. Lassa Lastik Sigortası, yoldan kaynaklı hasarla karşılaşıldığında hasarlı lastiğin ücretsiz bir şekilde yenisiyle değiştirilmesini kapsıyor. Yaz ve kış lastikleri için de geçerli olan kampanya; ruhsattaki araç cinsinde binek otomobil ve arazi taşıtı (4x4 SUV) yazan bireysel müşteriler için geçerli olacak. 

BRISA Foto Galeri Tüm BRISA Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR