SEKTÖREL › BYD için Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor

BYD için Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor

11 Temmuz 2024 / 13:01 BYD, yıllık 150 bin adet üretim kapasiteli fabrika yatırımıyla Türkiye’de yeni bir döneme girecek. İşte detaylar...

BYD için Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor

Çinli otomotiv ve batarya devi BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yatırım anlaşması imzalanmasının ardından BYD Türkiye yönetimi, bu yatırımla ilgili detayların aktarıldığı bir basın toplantısı düzenledi. ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt'un ve BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun'un katıldığı toplantıda yatırımın detaylarının yanı sıra markanın Türkiye'deki planları ve gelecek yıllardaki satış hedefleri de aktarıldı.

BYD’nin Manisa'da kurulacak olan devasa üretim tesisinin, markanın Avrupa’da büyümesi için en önemli merkezlerden biri olacağını dile getiren BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun elektrikli ve plug-in hibrit modellerin üretileceği tesisin inşa edileceği alanı ziyaret ettiklerini ve başlangıçta 150 bin araç kapasitesiyle yapılacak tesisin arsasının genişlemeye müsait olarak planlandığını söyledi. İsmail Ergun sözlerine şöyle devam etti;

"BYD Türkiye operasyonu başladığı günden bugüne BYD Başkanı, Avrupa Başkanı ve Dünya Başkan Yardımcıları olmak üzere birçok kez ziyarette bulundular. Her geldiklerinde Türkiye pazarına olan inançlarını çok kuvvetli dile getirdiler. BYD Başkanı Wang Chuanfu bayilerimize yaptığı ziyaretlerde bu niyetlerini kuvvetli söylemlerle dile getiriyordu. Biz ilk günden itibaren planlarımızı buna göre yaptık. 

0c271aeaac8a37d2b5d30441604547a1_0.jpg

BYD’nin bu yatırım kararı, markanın Türkiye’de yeni bir döneme girmesini sağlayacak. Önümüzdeki dönemde BYD’nin çok agresif bir şekilde büyüyeceğini göreceğiz. Türkiye pazarında dengeleri çok hızlı bir şekilde değiştireceğiz. Tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit modellerimizle BYD çok hızlı bir büyüme elde edecek. Yatırım teşvik belgesi, resmi gazetede yayınlandıktan sonra Kasım-Aralık aylarında araçlarımızı daha ulaşılabilir bir şekilde sunmaya başlayacağız. Bu da BYD’nin 2024 yılını 10 bin adetler civarında tamamlamasını sağlayacak. Sonraki yıl ise bunun en az 3 katını satacak kadar potansiyele sahip olacağız. Model sayılarımız da hızla artacak. Aynı zamanda üretim planlamalarına bağlı olarak yıl sonunda BYD ATTO 3 ve SEAL U DM-i modeline ek olarak elektrikli bir modeli daha sunmayı planlıyoruz. Agresif büyümeyle birlikte markamız 3 yıl içerisinde binek otomobil pazarında Türkiye’de en çok tercih edilen ilk 3 marka arasında yer alacak.

0c271aeaac8a37d2b5d30441604547a1_1.jpg

BYD çok hızlı hareket eden bir marka olarak 2026 yılının sonuna kadar üretim yatırımını tamamlamak üzere bir sözleşme imzaladı. Bununla birlikte BYD bu üretimi çok daha erken bir süreçte başlatmak üzere çalışmalar yapıyor.

Mevcut pazar dengelerinin değiştiği bir dönemde Türk tüketicisine uygun modelleri satışa sunacağız. Bizim bugün sınırlı sayıda sattığımız tüm modellerimizden tüketici çok mutlu. Pazarda memnuniyet açısından üst noktalarda yer alıyoruz. Diğer yandan bayilikle ilgili de çok fazla talep alıyoruz ve bayi adetlerimiz de hızlı bir şekilde artmaya devam edecek. Yıl sonunda bayi adedimizi 20’ye çıkarmayı ve önümüzdeki yıl ise 40’un üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

0c271aeaac8a37d2b5d30441604547a1_2.jpg

"Tüm birimlerimiz bu yatırımla gelecek potansiyele hazır"
ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı & CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Basın toplantısında yatırımla ilgili düşüncelerini paylaşan ve bir Türk vatandaşı olarak BYD gibi dünya devi bir markanın ülkemizde otomobil üretme kararı almasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı & CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise 27 yıl sonra böylesine bir otomotiv yatırımının gelmesi ve BYD’nin üretim için Türkiye’yi seçmiş olması bizi çok gururlandırıyor diyerek sözlerine şöyle devam etti;

"BYD’nin Türkiye fabrikası ciddi bir istihdam ve ihracat rakamı sağlayacak. Türkiye’de teknolojik bir üretimin, ismi teknolojiyle paralel anılan BYD gibi bir markayla olması heyecan verici. Biz ALJ Türkiye olarak bu konuda farklı bir mutluluk duyuyoruz.

Geçtiğimiz yıl BYD arasında distribütörlük anlaşmasını imzalamıştık. ALJ Türkiye olarak hangi işe imza attıysak, en başında eğer imkanı varsa ülkede o yatırımın gerçekleşmesi için çalışmalar yaptık. 1998 yılından beri Türkiye’deyiz ve farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. ALJ’nin en büyük pazarlarından biri Türkiye ve her zaman iş ortaklarımıza ülkemizin yatırım için doğru yer olduğunu anlattık.

Türkiye gerçekten coğrafyası gereği çok stratejik bir konumda. Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Rusya’nın ortasında bir noktadayız. Lojistik sistemimiz ve üretim kalitemiz kendini dünyaya kabul ettirmiş durumda. Hem mavi yaka hem da hem mühendislik olarak çok güzel işler ortaya koyuyoruz. Deneyimli bir tedarik sistemimiz var ve tüm bunlar bir araya geldiğinde Türkiye, yatırım için en doğru adres olarak öne çıkıyor.

Hepinizin bildiği gibi son yıllarda ‘Çinli markaların yeni teknolojiye sahip ürünlerle dünyaya açılması’ çok sık konuşulur hale gelmişti. Daha önce yaptığımız değerlendirmelerde de, ‘Çinli firmalar global pazarlara açılmak istiyorlarsa Türkiye’nin yerel avantajlarıyla en doğru lokasyon olduğunu’ ifade etmiştik. Böylesine büyük bir yatırımın yapılmasının resmi olarak gerçekleşmesi yıllar alabilecek bir süreç, ancak çok hızlı bir şekilde imzalar atıldı ve kendi alanında lider bir marka olan BYD’nin Türkiye’de yatırım yapması kesinleşti. 

Biz ALJ Türkiye olarak sahip olduğumuz muazzam deneyimle birlikte distribütörlük konusundaki yükümlülükleri yerine getiremeye devam edeceğiz. Tüm birimlerimiz bu yatırımla gelecek potansiyele hazır. Müşterilerimize onların hayatını kolaylaştıracak hizmetler sunarak tüm BYD ekibi tüm gayretiyle elinden geleni yapacaktır. 

BYD’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırım, başka markaları da tetikleyecektir. Bu yatırımın örnek olarak gösterileceğini düşünüyorum. Sadece Çinli markalar değil, diğer coğrafyalardan markalar da, Türkiye’nin yatırım için doğru yer olduğunu görerek, ülkemizi yatırım konusunda radarlarında tutacağına yürekten inanıyorum.”

ÇOK OKUNANLAR