MOTORSPORLARI › Castrol Ford'dan Kocaeli Rallisi'nde duble

Castrol Ford'dan Kocaeli Rallisi'nde duble

01 Ağustos 2011 / 18:27 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı olan Kocaeli Rallisi'ni Yağız Avcı kazanırken Castrol Ford takımı da duble yaptı

Castrol Ford'dan Kocaeli Rallisi'nde duble
Ford Otosan Kocaeli Rallisi 30-31 Temmuz tarihlerinde koşuldu. İki gün boyunca 12 etapta 130 km’si özel olmak üzere toplamda 355 km’yi kapsayan rallinin galibi Ford Fiesta S2000 ile yarışan Castrol Ford Team Türkiye takımından Yağız Avcı–Bahadır Gücenmez ikilisi oldu. Takımın diğer genç ekibi Murat Bostancı–Onur Vatansever ikilisi aynı otomobille podyumda ikinci basamağın sahibi olup hem takımına duble sevincini yaşattı hem de takımlar birinciliği için çok önemli puanlar elde etti. Podyumun üçüncü basamağına çıkan isimse Bonus Parkur Racing adına Yüce Auto desteğiyle Skoda Fabia S2000 ile yarışan Burak Çukurova–Ünal Tezel ikilisi oldu.

Bonus Parkur Racing’in tecrübeli pilotu Ercan Kazaz da, Serdar Kurbanzade ile start aldığı Kocaeli’de genel klasman dördüncülüğünün sahibi olurken, Hakan Kargın-Gökhan Serim ikilisinin Mitsubishi Evo 9’unun önünde Sınıf 3 birinciliğine uzandı ve şampiyonadaki liderliğini sürdürdü.

Ford Fiesta R2  ile Emre Yurdakul genel klasmanda altıncı olurken, Sınıf 6 birinciliğini de elde etti. Fiat Palio S1600 ile mücadele eden Fatih Kara–Bilge Ayan ikilisi genel klasmanda yedinci oldu.

Subaru Impreza STi N16 ile mücadele eden Bursalı ekip Ünal Şenbahar-Emire Cantürk ikilisi, uzun süre yarışı genel klasman beşincisi ve sınıf 3 ikincisi olarak sürdürse de, onuncu özel etapta lastiklerinin patlaması sonucu klasmanda üç basamak geriledi ve zorlu ralliyi genel klasman sekizincisi ve Sınıf 3 üçüncüsü olarak tamamladı. Ayrıca Emire Cantürk de Bayan Co-Pilotlar Birinciliği'nin sahibi oldu.

Ford Fiesta ST’ler ile mücadele eden Tezcan Dalfidan–Eda Özer ile genç pilot Emre Zümrüt–Burak Koçoğlu ikilisi sırasıyla ilk 10’u tamamlayan ekipler oldular.

Historic Rally’nin galibi Parkur Historic adına yarışan Engin Kap-Başar Yavuz ikilisi oldu. Türkiye Historic Rally Şampiyonası lideri olan ekip, sekiz özel etapta en iyi zamanları kaydederek galibiyet serisine bir yenisini daha ekledi. Klasmanın ikincisi olan Can Eroskay’ı  yine Parkur Historic’ten 19 yıl aradan sonra direksiyon başına geçen Ankaralı pilot Yağmur Yaşar Bostancı-Berk Kocaman ekibi takip etti.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda sezonun beşinci ayak mücadelesi, ANOK organizatörlüğünde 10-11 Eylül tarihlerinde koşulacak olan Hitit Rallisi olacak.

ÇOK OKUNANLAR