GÜNDEM › Cayenne'in yeni versiyonundan ring rekoru!

Cayenne'in yeni versiyonundan ring rekoru!

20 Haziran 2021 / 18:45 "Performance Cayenne" adındaki yeni versiyon Nürburgring Nordschleife pistinin SUV rekorunu kırdı

Cayenne'in yeni versiyonundan ring rekoru!

Önümüzdeki günlerde Cayenne model ailesine "Performance Cayenne" adında yeni bir versiyon eklemeye hazırlanan Porsche, otomobilin potansiyelini Nürburgring’de sergiledi. Henüz lansmanı gerçekleştirilmediği için kamufle edilmiş olarak piste çıkan Performance Cayenne, efsanevi Nürburgring Nordschleife pistindeki 20.832 kilometrelik bir tam turu sadece 7:38.925 dakikada tamamladı. Nürburgring GmbH'nin resmi sıralamasına giren tur süresi, noter tarafından da onaylanarak "SUV, arazi aracı" kategorisinde yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Rekora imza atan, ayrıca modelin gelişim sürecinde de yer alan test pilotu Lars Kern, rekorla ilgili olarak şunları söyledi: “Cayenne’in içine oturduğunuzda, Nordschleife pistinin ilk birkaç metresinde, gerçekten geniş bir SUV içinde olduğunuzdan emin olmak için aracın arkasına dönüp bakma ihtiyacı hissediyorsunuz. Yüksek direksiyon hassasiyeti ve kararlı arka aks, Hatzenbach bölümünde bana fazlasıyla güven verdi. Hohe Acht ve Eiskurve arasındaki gibi hızlı virajlarda çok hızlı yön değiştirdi, yalpalama ve savrulma eğilimi göstermedi. Normalde Pflanzgarten I ve II tepelerinde tekerlekler yerden kesilir, ancak bu bölümler Cayenne'de yumuşak ve sessiz hissedildi. Çok fazla tekerlek hareketi olmasına rağmen gövdenin sağlam ve kontrollü olduğu görüldü. Güç aktarma organları gerçekten güçlü bir izlenim bırakıyor. Mükemmel vites değiştirmenin yanı sıra her durumda motora güç sağlıyor."

3687224a874dbd24eb9122c5d8e751eb_0.jpg

Cayenne modelinin geliştirilmesi sırasında, mükemmel arazi performansına odaklandıklarını söyleyen Cayenne Ürün Grubu Başkan Yarımcısı Stefan Weckbach ise “Rekor kıran modelimiz, maksimum dikey ve yanal dinamikler için daha sistematik olarak tasarlanmış olsa da, Cayenne Turbo Coupé modelini temel alıyor. Nordschleife'deki rekor süresi, yeni performans SUV modelimizin dinamik yeteneklerini doğruluyor. Dahası, aynı zamanda yüksek derecede sürüş konforu ve günlük kullanım sağlayan tipik Cayenne, her alanda başarılı bir otomobil“ dedi.

3687224a874dbd24eb9122c5d8e751eb_1.jpg

Rekor sahibi Cayenne, bir yarış koltuğu ve güvenlik kafesiyle donatıldı. Rekoru tescil eden noter ayrıca, hafif kamufle edilmiş SUV modelin seri üretim durumunu ve kısa bir süre sonra dünya prömiyerini yapacağını da doğruladı. Tur rekorunda yeni Cayenne versiyonu için özel olarak geliştirilen 22 inçlik Pirelli P Zero Corsa lastikleri kullanıldı.

ÇOK OKUNANLAR