SEKTÖREL › Çevrecilikte Toyota yine lider!

Çevrecilikte Toyota yine lider!

09 Şubat 2013 / 00:59 Toyota, Avrupa'da 'en çevreci marka' kimliğini taşımaya devam ediyor

Çevrecilikte Toyota yine lider!
Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı tarafından, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde yapılan araştırma sonucunda yayınlanan rapora göre Toyota Avrupa’nın filo ortalaması olarak CO2 salım değeri bir önceki yıla göre 3 g/km azalarak 109,3’e düştü. Bu sonuç ile komisyonun Toyota için 2011 yılında hedef olarak belirlediği 128,35 g/km’nin de 19 g/km altına inilmiş oldu. Böylece Toyota, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı’nın 2015 için belirlediği hedefe de şimdiden ulaşmış oldu.

Mevcut regülasyona göre hedef ve gerçekleşme hesaplamalarında üretici araç filolarının en düşük CO2 salımı gerçekleştiren yüzde 65 oranında araç dikkate alınırken, 2015 hedefindeyse araç filosunun yüzde 100’ü hesaplamalara dahil olacak. Rapora göre Toyota Avrupa, filosunun CO2 salım ortalaması ile komisyonun 2015 için belirlemiş olduğu sektör hedefi 130 gr/km’yi de şimdiden başarmış durumda.

Raporda ayrıca Toyota’nın Avrupa’da en düşük CO2 salımlı otomobilleri üretmeye devam ettiğinin de altı çizildi. Toyota’nın Avrupa’da satışa sunduğu 7 modelinin 100 gr/km'nin altında salıma sahip olduğu, bu modellerden beşinin de 90 gr/km altında CO2 salımı gerçekleştirdiği raporda ayrıca belirtildi. Orta vadede çözüm olarak hibrit teknolojisini öneren Toyota’nın Avrupa’daki hibrit satışlarını da yüzde 62 oranında artırarak 95 bin adede ulaştığı da kaydedildi.  

ÇOK OKUNANLAR