KONSEPT › Chevrolet Mi-Ray Concept

Chevrolet Mi-Ray Concept

10 Nisan 2011 / 20:42 Chevrolet, GM'in Seul'deki tasarım atölyesi tarafından geliştirilen Mi-Ray konseptiyle 100'üncü yılını kutluyor

Chevrolet Mi-Ray Concept
İsmi Kore dilinde “gelecek” anlamını taşıyan Mi-Ray, hafif materyallerden üretilmiş çevreci bir roadster konsepti olarak geliştirilmiş. Karbon-fiber ve CFRP gibi malzemelerden üretilen karoser, 1962 Corvair Super Spyder konseptinden ve 1963 Monza SS’ten izler taşıyor. Uçakları andıran keskin bir aerodinamik yapıya sahip olan Mi-Ray’in kapıları yukarı doğru açılıyor. Kore GM’in geliştirdiği otomobil, şişkin çamurlukları, önde 20 arkadaysa 21 inç ebadında olan karbon-fiber alüminyum alaşım jantlarıyla çarpıcı bir görünüm sunuyor. Konseptin kabiniyse kaliteli malzemelerle donatılmış ve sürücü ile yolcuyu saracak nitelikte tasarlanmış.

Otomobilde çift kavramalı şanzımanla kombine edilen 1.5 litrelik turbo benzinli motora görev verilmiş. Bu motor gücünü arka aksa aktarırken, gücünü aracın altındaki bataryalardan alan 20'şer bg'lik iki elektrik motoru da ön tekerleklere güç veriyor. Yaklaşık 4 metrelik bir uzunluğa sahip olan Mi-Ray konsepti, otomatik start-stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanım sistemi gibi özelliklere de sahip. Şehir içinde 100 km'de ortalama 3.9 litre yakıt tükettiği açıklanan aracın şehir içi hızlarda sadece elektrik motorlarıyla yol alabildiği de belirtiliyor. Konseptin performans verileriyse henüz belli değil.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR