YENİ MODELLER › Chrysler 300

Chrysler 300

13 Şubat 2011 / 14:43 Chrysler, özellikle Avrupa’da elini oldukça güçlendiren 300 serisini tamamen yeniledi

Chrysler 300
E segmentinde konumlandırılan Chrysler 300 serisi, selefine oranla daha dinamik bir görünüme sahip. Baştan aşağı yenilenen otomobilin genel hatları 300C ile benzerlik gösterse de tasarım detaylarıyla farklı bir yerde. Öyle ki yeni 300 eskisine oranla bir Amerikan otomobilinden çok Avrupa menşeili otomobillere daha yakın bir konumda. Bunda köşeleri yontularak yumuşatılan ön tasarım ile LED ampüllü Avrupai görünen farların etkisi bulunuyor. Profilden bakıldığında yüksek omuz çizgisi ve şişkin çamurluklar hemen kendini belli ediyor.Arkadan bakıldığındaysa bagaj çizgisinden C sütununa kadar ilerleyen çizgiyle Amerikan musclecar’larına gönderme yapıyor. Arka tamponda yer alan krom kaplamaysa seçkinlik hissini arttırıyor, tıpkı kapı kollarında olduğu gibi. Ayrıca arka tamponun adeta bıçakla kesilmiş gibi görünen yapısı da alışılmışın dışında. Kabin içi sükuneti sağlamak amacıyla yalıtım konusuna ayrı bir önem verildiği açıklanıyor.

İç mekanda kullanılan malzemeler, sınıfına yaraşmak adına dikkatle seçilmiş. LED’le aydınlatılan safir mavi kumanda elemanları ve kokpitin genel görünümü, yine Avrupa’lı rakiplerine benziyor.Bilgi ekranı üzerinde konumlandırılan analog saatle seçkinlik hissi destekleniyor. 70’den fazla güvenlik donanımına sahip olduğu açıklanan otomobilde geniş ve dokunmatik bir multimedia ekranına da yer verilmiş.

Otomobilin kalbini oluşturacak motorlar da geliştirilmiş. Yeni 3.6 litre V6 motor 292 bg güç üretirken aynı zamanda yakıt ekonomisi de vaat ediyor. Ayrıca 5.7 litrelik V8 HEMI motor, 363 beygir güç üretirken, otomobili 0’dan 96 km/s hıza ulaştırmak için sadece 6 saniyeye ihtiyaç duyuyor. V8 motor, ekonomi modundayken sadece 4 silindirini çalıştırarak %20 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Chrysler 300’ün dört tekerlekten çekişli versiyonlarında sınıfının en gelişmiş çekiş sistemini sunduğu belirtiliyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR