LANSMAN › Citroen C4 Cactus 54.900 TL'den başlıyor

Citroen C4 Cactus 54.900 TL'den başlıyor

28 Eylül 2014 / 12:15 Citroen’in sınıfına yenilikler getiren yeni crossover modeli C4 Cactus satışa sunuldu...

Citroen C4 Cactus 54.900 TL'den başlıyor

Citroen, küçük crossover modeli C4 Cactus'ü Türkiye pazarına sundu. 54.900 TL'den başlayan fiyat etiketleri yaşıyan bu ilginç tasarımlı crossover, özellikle markanın yaratıcı ve cesur yönünü gözler önüne seriyor.

C4 Cactus, çok ilgi çekici bir tasarıma sahip. Karoserinde sert köşeler bulunmayan bu otomobil, tıpkı markanın Picasso modeli gibi son derece fütüristik görünüyor. Bu görüntünün en büyük nedeniyse kapılarda ve tamponlarda bulunan, ‘Airbump’ adındaki plastik bölümler. Zamanla oluşabilecek renk kaybını önlemek amacıyla termoplastik poliüretan malzemeden imal edilen ve içi hava dolu kapsüllerden oluşan bu bölümler, otomobilin şehir içindeki küçük temaslarda zarar görmesini engellemek amacıyla geliştirimiş. Çikolata rengi, koyu gri, kum gri ve siyah olmak üzere dört farklı renkte tercih edilebilen Airbump için Citroen’in pek çok patent aldığı açıklanıyor. 

Citroen’in bu yepyeni crossover modelindeki tek yenilikçi detay Airbump’lar değil. Bir perdesi bulunmamasına rağmen, kabindeki sıcak-soğuk dengesini koruyan ve UV ışınlarının zararlı etkilerini engelleyen izolasyonlu panoramik cam tavan ve kol dayama yukarı kaldırıldığında kanepe şeklini alan ön koltuklar da Cactus’ün dikkat çekici yenilikleri arasında. Otomobildeki bir diğer ‘ilk’ de tavana yerleştirilen yolcu hava yastığı. Bu sayede ön konsolda daha fazla kullanım alanı ve öndeki yolcu için de daha fazla diz mesafesi yaratılmış. Diğer otomobillerde normalde hava yastığının olduğu bölüm, C4 Cactus’te ‘Top Box’ olarak adlandırılan ve el işi valizlerden ilham alınarak tasarlanan bir bölmeye ev sahipliği yapıyor. Kabine, tıpkı beklediğim gibi oldukça teknolojik bir hava hakim. Analog gösterge paneli yerine kullanılan dijital gösterge, ön konsoldaki 7 inçlik dokunmatik tablet ve otomatik vitesin butonları bu etkiyi yaratan detaylar arasında.

Malzeme kalitesi B segmenti standartlarında olan C4 Cactus, 4.16 metrelik bir uzunluğa ve 2.6 metrelik dingil mesafesine sahip. Kabini, kompakt sınıftaki modellere yakın genişlikte olan araç, özellikle arka koltuğunda hatırı sayılır bir diz mesafesi sunmakta. 358 litrelik bir bagaj hacmine sahip olan otomobilin arka camları maalesef kelebek şeklinde açılıyor. Bu, müşteriler tarafından çok tercih edilen bir uygulama değil, ancak hedeflenen ağırlık tasarrufuna etkisi olduğu da bir gerçek. C4 Cactus, markanın kompakt modeli C4’ten 200 kg daha hafif bir otomobil. Bu farkın, kelebek camlarla birlikte hafif B-segmenti platformu, monoblok arka koltuklar ve perdesi olmayan cam tavan gibi özelliklerden kaynaklandığı açıklanıyor. Bu diyetin 25 kg’lik bölümü tavandan kaynaklanmış.

ÜÇ FARKLI DONANIM, İKİ MOTOR SEÇENEĞİ

C4 Cactus, biri 82 beygir gücünde 1.2 litrelik bir benzinli, diğeriyse 92 beygirlik 1.6 litre dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Dizel versiyon sadece ETG6 adındaki otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla birlikte alınabilirken, benzinli seçenek ise müşterilere, manuel ve ETG şanzıman tercihi sunuyor. Tüm seçenekler son derece ekonomik. Şayet manuel şanzımanlı 1.2 VTi versiyonun ortalama yakıt tüketimi 4.2 lt/100 km, listede e-VTi adıyla yer alan otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı ve Stop&Start sistemli versiyonunki ise 4.3 lt/100 km olarak veriliyor. Dizel versiyondaki tüketim rakamı daha da parlak: Sadece ETG6 şanzıman ve Stop&Start sistemiyle birlikte sunulan 1.6 e-HDi’daki ortalama tüketim 3.5 lt/100 km olarak açıklanmakta.

C4 Cactus, Live, Feel ve Shine olmak üzere üç farklı donanım paketine sahip. Baz donanım olarak ve sadece manuel şanzımanlı 1.2 seçenekle birlikte sunulan Live paketinde, elektronik sürüş destek sistemleri ve hava yastıklarının yanı sıra hız sabitleme ve sınırlama sistemi, elektrikli ön camlar, 7 inçlik dokunmatik ekran, USB girişi, 12V soketi, 16 inç alüminyum jantlar ve parlak siyah tavan rayları bulunurken, ETG şanzımanlı modellerde yer alan Feel paketi, tüm bunlara ek olarak Bluetooth, viraj aydınlatmalı sis farları, yokuş kalkış desteği, direksiyonda vites kulakçıkları ve stop&start sistemi gibi özellikler getiriyor. En dolu paket olan Shine ise, Feel donanımının üzerine, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, karartılmış arka camlar, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, geri görüş kamerası, arka park sensörü, MP3’lü müzik sistemi, navigasyon ve 17 inçlik jantlar ekliyor.

2015 HEDEFİ 2000 ADET

Citroen gamındaki en sıra dışı modellerden biri olan ve özellikle Airbump özelliğiyle rakiplerinden ayrılan C4 Cactus, benzinli versiyonunda 54.900 TL’lik baz fiyat etiketi taşıyor ve dizel motor seçeneği de 66.300 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor. Citroen yıl sonuna kadar ülkemizde 500 adet C4 Cactus satmayı hedeflemekte. 2015 beklentisiyse minimum 2000 adet. Markanın, Türk tüketicisi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, C4 Cactus büyük bir ilgiyle karşılanmış. Eğer ki, bahsedilen bu ilgi satışlara yansır ise, bu marjinal tasarımlı crossover’ı yollarda sıkça göreceğiz demektir.

Bahadır Bektaş / Bodrum

ÇOK OKUNANLAR