TEKNOLOJİ › Citroen, CES'de ulaşım çözümlerini sergiledi

Citroen, CES'de ulaşım çözümlerini sergiledi

10 Ocak 2022 / 00:56 Citroën, yeni nesil mobilite teknolojilerini 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) sergiledi

Citroen, CES'de ulaşım çözümlerini sergiledi

Citroën, dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından olan CES’te, Otonom Ulaşım Vizyonu Konsepti ve Citroën Ami gibi elektrikli mobilite çözümlerini sergiledi. Markanın Otonom Ulaşım Vizyonu konsepti, kullanıcılara kişiye özel ulaşım sağlayan bir mobilite çözümü olarak öne çıkıyor. Bu teknoloji sayesinde kullanıcıların sürüşe odaklanması gerekmiyor. Bunun yerine araç içerisindekiler serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendiriyor ve seyahat deneyimlerinin tadını çıkartıyorlar.

Fransız üretici, Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu Konsepti Skate ile geleceğin kentsel ulaşım ihtiyacına bugünden cevap veriyor ve teknolojik bilgi birikimini kullanarak çevreye duyarlı ve şehirlerdeki trafik akışını optimize eden bir çözüm sunuyor. Bu otonom konseptin amacı; kentsel trafiği yaratıcı bir şekilde çözmek ve kullanıcılara tüm ihtiyaçlarını karşılayan özgün ve rahatlatıcı bir deneyim sunmak olarak öne çıkıyor. Kentsel trafik akışlarını optimize etmek için, otonom ve birbirine bağlı robotlardan oluşan “Citroën Skate” filosunun, kentsel peyzaja entegre edilen özel şeritlerde dolaşması hedefleniyor. Skate, çeşitli hizmet şirketleri tarafından oluşturulan bölmelerin platformda yer almasını sağlayan çözümler sunarken, kullanıcılar seçtikleri hizmete 7/24 erişim sağlayabilecekler. Örneğin kitap okumak, video izlemek, müzik dinlemek veya A noktasından B noktasına seyahat ederken spor yapmak için rahat bir ortamdan yararlanabilecekler. Bu paylaşımlı ve otonom çözüm birçok avantaj sağlayacak. Büyük şehirlerdeki trafiği azaltırken, elektrikli bir araç olarak karbon ayak izlerini küçültecek. 

d02d75e14bef17f521ee28037e86f775_1.jpg

Bunun yanı sıra şehir içi elektrikli mobilite çözümü Ami de markanın temiz ulaşım stratejisine paralel bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Citroën’in elektrikliye geçiş hamlesinin bir parçası olan Ami, ultra kompakt boyutlar, erişilebilirlik (yaş ve fiyat açısından) ve güvenlik gibi özellikleriyle mikro ulaşım pazarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor. İki tekerlekli araçlara ve toplu taşıma araçlarına alternatif olan Citroën Ami, Türkiye’de de 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip kişilerin direksiyon başına geçmesine olanak sağlıyor. 220 Volt priz aracılığıyla sadece üç saatte şarj edilebilmesi ile dikkat çeken Citroën Ami, erişilebilirliği, fiyat avantajı, sürüşü, park etmeyi kolaylaştıran kompakt boyutları ve yan yana iki kişinin rahat edebildiği yapısı ile mikro ulaşım dünyasında yeni bir segment yaratıyor.  

Citroën CEO’su Vincent Cobée değerlendirmesinde, “Ulaşım, sosyal ve profesyonel yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Geleceğin ulaşım çözümlerini bugünden hazırlamak çok önemli. Bu nedenle, elektrikli ulaşım ve otonom ulaşım çalışmalarımızın merkezinde yer alıyor. Yeni Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu konsepti, kentsel seyahatin çerçevesini yeniden tanımlayarak onu paylaşımlı, elektrikli, otonom ve bağlantılı hale getiriyor. Ami, 2020’nin ortalarındaki lansmanından bu yana Avrupa’da 14.000’den fazla sattı ve iki tekerlekli araçlar ile otomobiller arasında yeni bir segment yaratarak elektrikli ulaşım fenomenine dönüştü. Özellikle gençler ve genç yetişkinler olmak üzere ulaşım ve bireysel özgürlük arayan yeni nesil müşterilere hitap ediyor” şeklinde konuştu.

ÇOK OKUNANLAR