SEKTÖREL › Citroen Türkiye'den aylık satış rekoru

Citroen Türkiye'den aylık satış rekoru

09 Nisan 2023 / 23:28 Citroën Türkiye, Mart ayında gerçekleştirdiği 5.348 adetlik satışla tarihindeki en yüksek aylık satış performansını gösterdi

Citroen Türkiye'den aylık satış rekoru

2023’e “Yılın en itibarlı otomobil markası” ödülünü alarak başlayan Citroën, Türkiye pazarındaki bugüne kadar en yüksek aylık satış rakamını Mart ayında gerçekleştirdi. Mart ayında 5.348 adetlik satış rakamına ulaşan Citroën, geçtiğimiz ay toplam pazarda yüzde 5,1’lik paya ulaştı. Hafif ticari modelleriyle büyük bir ivme yakalayan markanın rekor Mart satışına C5 Aircross ve C3 modelleri de büyük katkı sağladı. İlk 3 aylık dönemde 11.275 adetlik satış gerçekleştiren marka, 4.360 adetlik hafif ticari araç satışıyla segmentte 5’inci sırada yer aldı. 

Mart ayında 1094 adetlik satış rakamıyla satılan her 5 Citroën modelinden 1’ini temsil eden C5 Aircross, segmentinde elde ettiği yüzde 7,5’lik pazar payıyla 3’üncü sırada yer aldı. Markanın B-HB (hatchback) modeli C3 ise Mart ayında 817 adet, ilk 3 aylık dönemdeyse 1453 adetlik satış rakamıyla markanın önemli oyuncularından biri oldu. Marka, başarılı hafif ticari modeli Berlingo ile Mart ayında elde ettiği 1102 adetlik satışla, segmentinde yüzde 19 pay alırken, Türkiye’nin en çok tercih edilen 2. hafif ticari araç modeli oldu. İlk çeyrekte de Berlingo, 2.445 adetlik toplam satışla, en çok satılan 4’üncü model oldu. 

Yeni yıla yeni modelleri C4 X’i satışa sunarak başladıklarını hatırlatan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Yılbaşından bu yana araç tedarikinde yaşadığımız model bazlı kısmi sorunlara rağmen satış rakamlarımızı aydan aya yükseltmeyi başardık. Ve Mart ayında elde ettiğimiz 5.348 adetlik satışla, Citroën’in Türkiye’de tarihindeki en yüksek aylık satış rakamına imza attık” dedi. 

ÇOK OKUNANLAR