SEKTÖREL › Citroen'den elektrikli hafif ticari hamlesi

Citroen'den elektrikli hafif ticari hamlesi

01 Kasım 2019 / 22:45 Citroen, hafif ticari araç ürün gamı için kapsamlı bir elektrikliye geçiş hamlesi başlattı

Citroen'den elektrikli hafif ticari hamlesi

Yüzde 9,2 pazar payı ile Avrupa hafif ticari araç pazarında 6. sırada yer alan Citroen, hafif ticari araç ürün gamı için kapsamlı bir elektrikliye geçiş hamlesi başlatmış durumda. Belirli hedef pazarlarda zaten satışta olan Berlingo Electric ve 2020 başlarında tanıtılacak Jumper Electric ile başlamak üzere marka, hafif ticari araç pazarı müşterilerine elektrikli çözümler sunmayı ve 2021 yılına kadar tamamen elektrikli kompakt van modelleri ürün gamına eklemeyi hedefliyor.

Marka, Groupe PSA’nın tamamen elektrikli güç ve aktarma organları alanındaki bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanarak önümüzdeki iki yıl içinde tamamen elektrikli hafif ticari araçlar sunacak. Bu hedef doğrultusunda 2020 yılında tamamen elektrikli Jumpy ve 2021 yılında ise tamamen elektrikli yeni Berlingo Van satışa sunulacak. Söz konusu elektrikliye geçiş süreci aynı zamanda markanın binek araç ürün gamına da yansıyacak.

Citroën Jumpy, kompakt van segmentinde çıtayı belirleyen ve çok sevilen bir model. Markanın “Inspired by Pro” stratejisine uygun olarak ve hafif ticari araç müşterilerinin gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilen Citroën Jumpy 2016 yılında tanıtıldı ve bu süre içerisinde 135.000 adet satıldı. Sağlam, dayanıklı ve geniş kargo alanı ile son derece kullanışlı bir otomobil olan Citroën Jumpy beş farklı versiyonu ile satışa sunuluyor. Tüm bu versiyonlar; yükseltilmiş süspansiyon, koruma plakası, artırılmış taşıma kapasitesi, sürüş destek sistemleri, konfor ve güvenliğe odaklı donanımlarla uzun mesafe kullanımı ve daha atak ve pratik özellikleriyle şehir içi sürüş olmak üzere üç farklı kullanıcı grubunu hedefliyor. 

9c9b2c2e22e9114dd031685abf7e1426_0.jpg

Citroën, 2020 yılında hafif ticari araç kullanıcıları ve profesyoneller için kompakt van modelinin tamamen elektrikli bir versiyonunu ürün gamına ekleyecek. Performans konusunda ödün vermeyen elektrikli Jumper; kullanım kolaylığı ve rahatlık arayan ama aynı zamanda çevrecilik açısından içinin rahat olmasının isteyen kullanıcıları hedefliyor. Ayrıca ticari araç kullanıcılarına ve profesyonellere sadece kullanım anında yakıt ekonomisi veya emisyon kısıtlaması olan kent merkezilerine özgürce girebilme gibi avantajları sunmanın yanı sıra, aynı zamanda çevreyi koruma konusunda göstermiş olduğu hassasiyet nedeniyle de olumlu bir izlenim bırakıyor. 

Groupe PSA’nın EMP2 çok-enerjili platformu üzerinde yükselen tamamen elektrikli Jumpy kullanıcının gereksinimleri doğrultusunda iki farklı versiyonla sunulacak. Kullanıma sunulan menzil çözümleri farklı hafif ticari araç kullanıcıları ve profesyonellerin günlük iş akışı göz önünde bulundurularak belirlenmiş. Tamamen elektrikli Jumpy’de 50 kWh kapasiteli batarya tek bir şarj ile WLTP döngüsüne göre 200 km ve 75 kWh kapasiteli batarya tek bir şarj ile ise WLTP döngüsüne göre 300 km menzil sunuyor

Citroën Ürün ve Strateji Direktörü Laurence Hansen yapmış olduğu değerlendirmede: “Citroën, hafif ticari araçlar konusunda yaklaşık 90 yıllık bir deneyime sahip asırlık bir marka. Çevre konularına her zaman büyük bir özen gösteren ve enerji geçiş sürecinde öncü oyunculardan biri olan Citroën, hafif ticari araç ürün gamının elektrikliye geçişi ile çok önemli bir hamle başlatıyor. Marka, Groupe PSA’nın elektrikli güç ve aktarma organları konusundaki bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanarak 2021 yılına kadar her bir kompakt van modeli için bir elektrikli versiyon sunarak içten yanmalı motor seçeneklerini tamamlamayı hedefliyor.” dedi. 

ÇOK OKUNANLAR