LANSMAN › Citroen'in kentsel mobilite çözümü Türkiye'de

Citroen'in kentsel mobilite çözümü Türkiye'de

12 Aralık 2021 / 14:41 Fransız markanın elektrikli quadricycle aracı Ami'nin perakende satışına Mart ayında başlanacak

Citroen'in kentsel mobilite çözümü Türkiye'de

Yenilikçi kimliği ve özgün tasarımlı otomobilleriyle dikkat çeken Citroen, yeni mobilite çözümü "Ami �" 100% ëlectric"i Türk tüketicislyle buluşturmaya hazırlanıyor. Şehir içi ulaşım zorluklarına ve çevresel kaygılara yönelik son derece sevimli bir mobilite çözümü olarak geliştirilen ve ismi Fransızca'da "arkadaş" anlamına gelen Ami; iki koltuklu, tamamen elektrikli, konforlu, kompakt ve kişiselleştirilebilir bir araç. 45 km/s hıza ulaşabilen Ami, quadricycle kategorisinde yer aldığı için 16 yaşından itibaren B1 sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. Araç paylaşım, kısa süreli kiralama, uzun dönem kiralama ve satın alma da dahil olmak üzere kentsel ulaşıma 360° çözüm üretmeyi hedefleyen Ami, ülkemizde öncelikle kurumsal firmaların kullanımı için satışa sunuldu. Aracın perakende satışına ise 2022 yılının Mart ayında başlanacak. 

32f02f7c7d50acdd76fa3a201a79d11e_2.jpg

Scooter, bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarına etkin bir alternatif ve makul maliyetli bir çözüm olarak sunulan Ami, kentsel kullanımı hedefliyor. Tıpkı Renault Twizy gibi quadricycle kategorisinde yer alsa da, Citroen Ami gerçek kapıları ve kabiniyle daha kullanışlı bir yapıya sahip. Yine de Ami'yi elektrikli otomobillerle kıyaslamamak gerekiyor. Toplu taşıma seçeneklerine ve iki veya üç tekerlekli diğer bireysel ulaşım araçlarına alternatif olarak tasarlanan Ami, sürücü ve yolcuya; iki veya üç tekerlekli araçların sunduğundan daha fazla koruma ve toplu taşıma araçlarından daha fazla özgürlük ve konfor sağlıyor. 

7,2 METRELİK DÖNÜŞ ÇAPIYLA ÜSTÜN MANEVRA KABİLİYETİ
Köşelere yerleştirilmiş 14 inçlik tekerleklere sahip olan Ami, şehir içinde üstün bir manevra kabiliyeti sunuyor. Aracın boyutları da kullanım kolaylığını ve manevra kabiliyetini destekliyor. 2,41 metrelik uzunluğa, 1,39 metrelik genişliğe ve 1,52 metrelik yüksekliğe sahip olan bu sevimli şehir aracı, 7,2 metrelik dönüş çapıyla en dar alanlarda bile manevra yapma imkanı sunuyor. 

32f02f7c7d50acdd76fa3a201a79d11e_0.jpg

Citroen'in genlerine işlemiş özgün karakter Ami'de de daha ilk bakışta fark edilebiliyor. Yalın ve zarif bir tasarım sunan araç, farlar ve sinyaller başta olmak üzere ön tasarımıyla Citroën kimliğini vurguluyor. Tasarımda devamlılığı sağlamak üzere benzer hatlar arka stop lambalarında da uygulanmış. Ön ve arka tamponlar, tamponların altları ve gövde altı panelleri ön ve arka bölümde tekrar edilmiş. Yani Citroen Ami'nin ön ve arka tamponları aynı tasarımı sunuyor. Kişiselleştirme seçeneklerine bağlı olarak jant kapakları, gövdesi, köşelerdeki aydınlatma birimleri, tavan çıkartmaları veya Airbump® benzeri yandaki kapsülleriyle Ami, kent mücadelesine hazır bir tasarım sergiliyor. Yuvarlatılmış manuel ayarlı küçük aynalar da otomobilin sevimli karakterini destekliyor. Katlanarak açılan yan camlar, markanın efsanevi 2CV modeline gönderme yaparken, geniş cam tavan ise kabindeki ferahlık hissiyatına destek oluyor.

FERAH KABİNDE AKILLI SKLAMA ALANLARI
Citroen Ami'nin sağ ve sol kapıları birbirinin aynısı. Arkadan menteşeli sürücü kapısı geriye doğru açılıp kabin içine erişimi kolaylaştırırken, önden menteşeli yolcu tarafı ise geleneksel yönde açılıyor. Otomobilin kabini, akıllı saklama alanları ve sunduğu ferahlık hissiyatıyla dikkat çekiyor. Sürücü koltuğu kızaklı uzunluk ayarı sunan Ami'nin yolcu koltuğu ise sabit olarak ve oldukça geride konumlandırılmış. Kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkartmak için de kabindeki her bir nokta saklama alanı olarak değerlendirilmiş. Yolcu tarafının ayak bölgesine entegre edilen ve bir valiz alacak büyüklükte olan depolama alanı dışında arka kısımda bir başka bagaj bölmesi daha bulunuyor. 

32f02f7c7d50acdd76fa3a201a79d11e_3.jpg

Aracın kabini, malzeme seçimi ve tasarım çizgisiyle dış tasarımı tamamlıyor. Direksiyon simidinin üzerindeki göstergeler okuması rahat bir yapı sunarken kullanılan özel grafikler günümüz dijital dünyasını ve teknolojisini yansıtıyor. Direksiyonun sağ bölümünde bir akıllı telefon yuvası bulunuyor. Burası ana araç ekranına dönüşürken navigasyon ve müzik gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. Ami, sürücü ve beraberindeki yolculara yüksek bir oturma pozisyonu sunuyor. 

75 KM'YE VARAN MENZİL VE 3 SAATLİK ŞARJ SÜRESİ
45 km/s hıza ulaşabilen ve bu hıza çıkmak için 10 saniyeye ihtiyaç duyan Ami, henüz ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü sunuyor. Üstelik tamamen elektrikli güç-aktarma organıyla sessiz bir sürüşe de imkan tanıyor. Tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menzili sunan Ami'nin zemininde 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya yer alıyor. Yolcu tarafındaki kapı eşiğine gizlenmiş kablo ile kolaylıkla şarj edilebilen bataryayı 220 Volt standart ev tipi prizde üç saatte tamamen doldurmak mümkün. Yan, Citroen Ami ile özel bir şarj istasyonuna ihtiyaç duymuyor. 

32f02f7c7d50acdd76fa3a201a79d11e_1.jpg

Yedi farklı versiyon halinde sunulan Ami zengin aksesuarlarla kişiselleştirilebiliyor.  “Kendin Yap” tarzında aksesuarlarla kullanıcısına aracını bizzat kişiselleştirme imkânı sunan Ami'deki fonksiyonel ve dekoratif kit; merkezi bir separatör ağ, kapı cebi ağı, paspas, ön konsolun üstünde saklama bölmesi, el çantası kancası, akıllı telefon klipsi, akıllı telefon ile Ami’ye ait temel verilere ulaşmak için My Citroën uygulamasına bağlı DAT@MI kutusu (bağlantı cihazı) gibi öğeler içeriyor. İç mekânda kullanılan renklerle jantlarda, köşe panel çıkartmaları veya kapı üzerindeki kapsüllerde kullanılan renkler birbirini tamamlıyor. My Ami Gri, , My Ami Mavi, My Ami Turuncu ve MY Ami Haki olmak üzere dört ana renk bulunuyor. İç mekândaki uygulamalarla dış tasarımdaki öğeleri kombine eden My Ami Pop ve My Ami Vibe olmak üzere farklı paketlerle kişiselleştirme seçenekleri daha da artıyor.

“SATIŞ HEDEFİNİ İKİ KATINDAN FAZLA ARTIRDIK VE 3.000’E ÇEKTİK”
"Ami�"100% ëlectric"i 2022 yılının ilkbahar aylarından itibaren perakende satışına başlayacaklarını belirten Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım; “Kentsel ve kent çevresine yönelik tamamen elektrikli ulaşım aracı Ami sadece ulaşımı değil, hayatı her anlamda kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda müşterilerin çevrimiçi yolculuğunun bir parçasını oluşturuyor. Sadece sürüş özellikleriyle değil, hayatı her anlamda daha akıcı ve daha pratik kılmayı hedefleyen Ami �" 100% ëlectric, dijital dünya üzerinden; araç paylaşımı, farklı sürelerde kiralama veya satın alma olsun çeşitli formüllerle kullanıcıların ulaşıma erişimlerini kolaylaştırıyor. O yüzden iş yapış tarzımızı da biraz değiştirdik, iş yapış tarzımızda güncelleme yapmak istedik. Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen AMI satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız” şeklinde konuştu.

32f02f7c7d50acdd76fa3a201a79d11e_4.jpg

Yepyeni modelin Türkiye satış stratejisi hakkında da bilgiler paylaşan Selen Alkım, “Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli ilk mobilite ikonumuz olan Ami’nin, 2021 yılında önce kurumsal firmalara satışı başladı. Bu dönemde 150 adetlik bir satışı şimdiden gerçekleştirdik. İlk etapta özellikle yenilikçi araç paylaşım sistemleriyle de ortaklık görüşmelerimiz oldu. Son tüketiciye yani bireysel müşterilerimize direkt perakende olarak satışımız ise 2022 yılının ilkbahar aylarında başlayacak” bilgisini verdi.

2021 yılının son aylarıyla birlikte kurumsal müşteriler için satışa sunulan elektrikli mobilite çözümü Ami’ye olan talebin beklentilerin de çok üzerinde olduğunu vurgulayan Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak 1.000 adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Şu an için gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3.000 adet olarak güncelledik” açıklamasında bulundu.  

Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında modelin “Cargo’ versiyonunun de olduğunu belirten Selen Alkım, “Ami’nin Cargo versiyonu da oldukça dikkat çekiyor. Fransa’da lansmanı da henüz yeni gerçekleştirildi. Biz de talep olursa Türkiye’ye getirebiliriz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR