SEKTÖREL › Corolla tüm rakiplerini geride bıraktı

Corolla tüm rakiplerini geride bıraktı

03 Nisan 2021 / 15:01 Mart ayında tarihindeki en yüksek aylık satışa ulaşan Toyota'nın Corolla modeli de segment lideri oldu

Corolla tüm rakiplerini geride bıraktı

Toyota, Türkiye otomotiv pazarındaki son 30 yıllık tarihinde en yüksek aylık satışını gerçekleştirerek kendi rekorunu kırarken, markanın ülkemizde üretilen Corolla modeli de Mart ayı ve ilk çeyrekte segmentinde en çok satılan model olmayı başardı. Mart ayında 2.306’sı hibrit olmak üzere 7.935 adetle Türkiye’de rakiplerini geride bırakan Corolla, yılın ilk 3 ayı sonunda da 15.369 adetlik satışa ulaşarak ilk sıraya yerleşti. Ocak ve Şubat aylarında da rekorlar kıran Toyota, Mart ayında 9.455 adetlik tarihi rekor satış gerçekleştirdi ve 2021'in ilk çeyreğinde 17.631 adetlik satışa ulaştı.

Bunun yanında markanın 24 Mart tarihinde pazara sunduğu hafif ticari modeli PROACE CITY de sadece bir hafta içinde 431 adetlik satışa imza attı. Toyota Hilux’ın yeni versiyonu ise 556 adetlik satışla Mart ayına damga vuran bir başka Toyota modeli oldu.

1e308d5cf5cf1fafe3d1532271a09d08_1.jpg

Toyota’nın Mart ayındaki satışlarında hibritlerin oranı yüzde 28 olurken, yılın ilk çeyreğinde de bu oran yüzde 36 olarak kayıtlara yansıdı. Toyota, Türkiye otomotiv pazarında binek otomobil segmentinde yüzde 11,1, toplam pazarda ise yüzde 9,8 pay aldı.

8feea73626658e5fa0f5477df81e9c32_0.jpg

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt; özellikle son 3 ayda çok cazip faiz kampanyalarının sonuçlarını net bir şekilde gördüklerini belirterek “Mart ayında gerçekleştirdiğimiz rekor satışın 4 bin adet daha üzerine çıkabilirdik. Çünkü en çok satan modelimiz Corolla yoğun bir talep almasına karşın maalesef ayın daha 10’u olmadan stoklarımızda bitmişti. Tüm bunlara rağmen içinde bulunduğumuz bu süreçte böyle adetleri yakalamış olmak bizim için çok önemli. Yıllardır markaya yaptığımız yatırımların karşılığını alıyoruz. Özellikle markanın teknolojik vizyonu ile hibrit teknolojilerine yaptığımız yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Hem kurumsal filo müşterileri hem de perakende müşterilerinin giderek daha fazla markamızı tercih ettiğini görmek bizleri mutlu ediyor” dedi.

Sektörün yılın ilk üç ayını başarılı bir şekilde tamamladığına da dikkat çeken Bozkurt şunları söyledi; “Ancak bundan sonraki süreç çok kolay olmayacak. Çünkü yüksek faiz ve yüksek kurlar söz konusu. Her şey önümüzdeki dönemde kurdaki dalgalanmalara bağlı olacak. Kalan 9 ay biraz daha zor geçecek gibi görünüyor. Biz yine de yaklaşık 60 bin adetlik hedefimizi bu yıl için koruyoruz. Ama bu hedef araç bulunurluğuna çok bağlı olacak. Çünkü hem araç bulunurluğu konusu hem de pandemiden dolayı ortaya çıkan şartlar sektördeki tüm markaların endişeyle takip ettiği bir konu, bekleyip göreceğiz.”

ÇOK OKUNANLAR