MOTORSPORLARI › CUPRA, Elektrikli Binek Otomobil Şampiyonasını kazandı

CUPRA, Elektrikli Binek Otomobil Şampiyonasını kazandı

31 Ekim 2021 / 22:26 CUPRA e-Racer takımı, beş yarıştan üçünü zaferle taçlandırarak PURE ETCR şampiyonu oldu

CUPRA, Elektrikli Binek Otomobil Şampiyonasını kazandı

Tamamen elektrikli otomobillerin yarıştığı PURE ETCR, Fransa’nın Pau-Arnos pistinde düzenlenen son yarışla tamamladı. Yarışta damalı bayrağı ilk gören CUPRA e-Racer takımı pilotu Mattias Ekström olurken, CUPRA ise bu zaferle PURE ETCR'de markalar şampiyonluğunu elde etti.  

Yarışı zaferle noktalayan Mattias Ekström Kings of the Season (Sezonun Kralları) unvanını aldı. Beş yarışlık seride üç kez birincilik kazanan CUPRA e-Racer, tarihin ilk elektrikli touring otomobil şampiyonasında zaferin sahibi oldu. Markaya başarıyı getiren yüzde 100 elektrikli yarış aracı 500kW (680 bg) güce sahip.

710f84225e64ca0a80f5dc1e2c48ae12_1.jpg

CUPRA Araştırma ve Geliştirme bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Werner Tietz bu başarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Mattias Ekström, Jordi Gené, Mikel Azcona ve Dániel Nagy’yi ve ayrıca tüm CUPRA X Zeng�' Motorsport takımını tebrik ediyorum. CUPRA’da biz zorlukları ve iddialı maceraları severiz; bu, DNA’mızın bir parçası. PURE ETCR’de elde ettiğimiz zafer, elektrikli otomobil teknolojisinin rekabetçi ve heyecan verici touring yarışları sunabileceğini tüm dünyaya göstermemize vesile olurken, aynı zamanda geleceğin otomobillerinde göreceğimiz teknolojileri öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmemizi sağlıyor. CUPRA e-Racer ile edindiğimiz deneyimi yakında tüm CUPRA'lara aktarılacak ve müşterilerimiz bu deneyimi dünyanın dört bir yanındaki yollarda kullanacak.”

710f84225e64ca0a80f5dc1e2c48ae12_0.jpg

PURE ETCR şampiyonu Mattias Ekström ise, "PURE ETCR’nin tarihteki ilk sezonunda CUPRA ile elde ettiğimiz başarıdan dolayı gurur duyuyorum. CUPRA e-Racer sayesinde yıl boyunca kendimi çok güçlü hissettim ve nereye gidersek gidelim rekabetçi olacağımızın farkındaydım. Mikel, Jordi ve Daniel ile takımın bir parçası olmak ve ayrıca bu şampiyonadaki diğer başarılı sürücüler ile yarışmak benim için bir zevkti. Bu asla unutulmayacak bir deneyim" diye konuştu. 

710f84225e64ca0a80f5dc1e2c48ae12_2.jpg

CUPRA e-Racer'daki teknolojinin en az 5.000 kilometrelik teste tabi tutulduğu açıklanıyor. Tüm bu zorlu sürecin ardından 500kW (680 bg) maksimum güce ve 960 Nm’lik maksimum torka ulaşan CUPRA, dört elektrik motoruyla otomobili 0'dan 100 km/s hıza 3,2 saniyede ulaştırmayı başarmış. CUPRA e-Racer ayrıca, 65 kWh’lik sıvı soğutmalı bataryaya ve arka aksa yönlendirme yapan yenilikçi bir tork kontrol sistemine sahip.

ÇOK OKUNANLAR