MOTORSPORLARI › Dacia 2025 yılında Dakar rallisine katılacak

Dacia 2025 yılında Dakar rallisine katılacak

05 Temmuz 2023 / 00:14 2025 yılında Dünya Ralli-Raid Şampiyonası'nda yarışacak olan Dacia, Dakar Rallisi'ne T1+ kategorisinde üretici olarak katılacak

Dacia 2025 yılında Dakar rallisine katılacak

Dacia, 2025'ten itibaren, Dünya Ralli-Raid Şampiyonası'nda bir üretici olarak yarışacağını ve ardından gerçek bir dayanıklılık testi olan Dakar'a katılarak motorsporlarının zirvesine çıkacağını açıkladı. Dacia, sentetik yakıtla çalışan ve en zorlu koşullarla başa çıkmak için geliştirilen dört tekerlekten çekişli çevre-dostu yarış otomobili prototipi ile yeni bir outdoor maceraya atılmış olacak. Dacia için bir test alanı ve bir fikir laboratuvarı da olacağı açıklanan ralli, ayrıca outdoor işlevsellikleri ve enerji seçenekleri açısından markaya, yeni akıllı çözümleri test etmek ve denemek için de bir fırsat yaratacak.

Dacia, bu heyecan verici projede, Renault Grubu'nun becerilerinin yanı sıra İngiliz motorsporları ve mühendislik grubu Prodrive'dan yararlanacak. Prodrive, ralli için prototip geliştirme konusundaki deneyimiyle tüm dünyada bilinen bir ekip. Prodrive, yaklaşık 40 yıldır dünya genelinde motorsporlarının en önemli oyuncularından biri ve markaların çok sayıda uluslararası şampiyonada zafere ulaşmasına yardımcı oldu. Prodrive, 2020 yılından bu yana Dakar Rallisi ve Rally-Raid'de yer alıyor. Prodrive, son üç Dakar rallisinde kendi ekipleri tarafından tasarlanan ve yönetilen araçlarla yer aldı. 

Dacia prototipi, enerji ve kimya sektöründe dünya lideri olan Aramco tarafından sağlanan sentetik test yakıtıyla çalışacak. Aramco'nun sentetik yakıt çözümleri, yenilenebilir hidrojen ile tutulan CO2'nin birleştirilmesiyle üretiliyor ve bu da günümüz motorlarıyla uyumlu, daha düşük karbonlu yakıt sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR