MOTORSPORLARI › Dacia, Sandrider ile zorlu parkurlara hazır

Dacia, Sandrider ile zorlu parkurlara hazır

01 Şubat 2024 / 00:33 Dacia, Dakar Rallisi ve Dünya Ralli-Raid Şampiyonası'nda yarışacak Sandrider prototipini tanıttı

Dacia, Sandrider ile zorlu parkurlara hazır

Dacia, 2025 yılından itibaren Dakar Rallisi’ne ve Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’na (W2RC) katılmaya hazırlanıyor. Markanın kazanmak için tasarlanan Sandrider yarış otomobilinin motor sporları arenasına ilk çıkışı 5-11 Ekim 2024 tarihleri arasında Dünya Ralli Raid Şampiyonası'nın (W2RC) Fas ayağı olan 2024 Fas Rallisi’nde gerçekleşecek. Dacia'nın resmi W2RC takımı Dacia Sandriders, 2025'te ise önce Dakar'da ve Dünya Ralli-Raid Şampiyonası'nın diğer ayaklarında yarışacak. Tanıtımı yapılan Sandrider önümüzdeki süreçte birçok farklı ülkede, bir dizi geliştirme testine başlayacak. 

93d2e060cc2d2591f46c388a1fc7bf22_1.jpg

2022'de tanıttığı ve yeni fikirler laboratuvarı olarak tanımladığı Manifesto konsept otomobilinden ilham alan Sandrider, Renault Group’un spor tecrübesinden ve motor sporları konusunda büyük bir deneyime sahip olan İngiliz şirket Prodrive’ın uzmanlığından yararlanıyor.

Dacia'nın kendi tasarımcıları tarafından tasarlanan Sandrider'ın gösterişten uzak dış görünümü, doğrudan temel unsurlara odaklanıyor. Araç sadece gerekli olan gövde panelleriyle donatılmış. Dekoratif veya gereksiz hiçbir parçanın bulunmadığı Sandrider’da aerodinamiğe de özel bir önem gösterilmiş. Çalışmalarında özellikle motoru soğutan hava girişlerine odaklanan mühendisler, benzer prototiplere kıyasla sürtünmeyi %10, kaldırmayı da %40 oranında azaltmayı başarmış.

93d2e060cc2d2591f46c388a1fc7bf22_2.jpg

Markanın hem pilot hem de yardımcı pilotların temel gereksinimlerine odaklanan yaklaşımının bir parçası olarak kısa ve yatay motor kaputu; ekibin görüş alanından kaybolan eğimli bir tasarıma sahip. Havacılık endüstrisinden aktarılan bir teknik olarak ön panelin üst kısmında kullanılan yansıma önleyici boya da görüşü optimize ediyor.

Dacia tasarımcıları ve mühendisleri, kabin içinde hem pilot hem de yardımcı pilotların gereksinimlerine, alışkanlıklarına ve kısıtlamalarına özellikle önem verdi. Sandrider'ın modüler gösterge paneli, her ekip üyesinin belirli özelliklerin ergonomisini ve düzenini kendi gereksinimlerine göre uyarlamasına olanak tanıyor.

93d2e060cc2d2591f46c388a1fc7bf22_0.jpg

Dünyanın en zorlu motorsporları etkinliklerinden biri olan Dakar’da yarışacak olan Sandrider, güçlendirilmiş bir yardımcı şasi ve tamponlara, karbon kaportaya, çift salıncaklı süspansiyonlara ve ralli yarışlarının zorlu gereksinimlerine uyum sağlamak üzere tasarlanan bir 4x4 şanzımana sahip. Otomobildeki yenilikçi elektrik sisteminin de, en zorlu koşullarda bile tüm araç içi aksesuarların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacağı açıklanıyor.

Sandrider'ın güçlü tasarım yaklaşımı, yarış ekibi için hayatı önemli oranda kolaylaştıran çözümleri de içeriyor. Örneğin Sabelt koltuklar, nemi kendi kendine düzenleyen özel anti-bakteriyel kumaşlarla kaplanmış. Kullanım kolaylığı sağlamak üzere yedek lastiklerin üzeri kapatılmamış. Ayrıca ekip, bir kutuyu açmaya gerek kalmadan kabindeki aletlere de hızlı bir şekilde erişebiliyor. 

Bunun dışında tekerleklerin bijonlarının kumda kaybolmasını önlemek adına Sandrider'ın gövdesinde manyetik bir plaka yer alıyor. Bu, doğrudan ekip pilotlarının deneyimlerinden ilham alınan ve Dacia'nın pratik çözüm düşüncesinden yararlanılarak hayata geçirilen detaylardan biri. Sandrider, her türlü arazide üstün tutuş sağlayan, darbelere ve patlamalara karşı optimum dirence sahip yeni nesil BF Goodrich lastiklerle donatılmış.

93d2e060cc2d2591f46c388a1fc7bf22_3.jpg

Dakar ve diğer ralli yarışlarının zorlu koşullarında ısı yönetimi önemli noktalar arasında yer alıyor. Sandrider tasarımcıları tarafından kabindeki sıcaklığı düşük tutmak adına aracın karbon gövde panellerinde doğrudan entegre edilen anti-kızılötesi pigmentler kullanılmış. 

Sandrider'ın motoru Aramco tarafından sağlanan sentetik yakıtla çalışıyor. Bu, çevresel etkiyi azaltmak adına basit ve ulaşılabilir fiyatlı bir çözüm. Aramco tarafından geliştirilen sentetik yakıtlar, yenilenebilir hidrojeni ayrıştırılmış CO2 ile birleştirerek günümüzün motorlarıyla uyumlu, daha düşük karbonlu bir yakıt sağlıyor. Dakar Rallisi, bu teknolojiyi test etmek üzere Dacia için ideal bir test alanı sunuyor.

DACIA SADRIDERS TAKIMI YILDIZ PİLOTLARLA YARIŞACAK
Dacia Sandriders, deneyim, yetenek ve coşkuyu birleştiren üç ekibi bir araya getiriyor. 49 yaşındaki Fransız ralli pilotu Sébastien Loeb, 2004 ile 2012 yılları arasında art arda dokuz kez Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazandı. Sébastien Loeb motor sporlarının en başarılı pilotu ve tüm zamanların en iyi ralli pilotu olarak kabul ediliyor. Sébastien Loeb, 2016'dan beri Dakar'da yarışıyor. Ona yardımcı pilot Fabian Lurquin eşlik edecek.

Ralli pilotu Cristina Gutierrez Herrero (32), Cross-Country Rallilerinin önde gelen isimlerinden. 2017 ile 2024 yılları arasında sekiz Dakar rallisine katıldı. Cristina, 2021 yılında Cross-Country Rallisi Dünya Kupası'nı T3 kategorisinde kazandı. Ocak 2024'te, genel klasmanda birinci olan Jutta Kleinschmidt'in ardından Dakar kategorisinde (Challenger) zafere ulaşan ikinci kadın oldu. Cristina'nın yardımcı pilotu Pablo Moreno Huete olacak.

Nasser Al-Attiyah, Cross-Country Ralli Dünya Şampiyonasını beş kez ve Dünya Ralli-Raid Şampiyonasını iki kez kazandı. Ayrıca gerçek bir Dakar efsanesi olarak bu etkinliği beş kez kazandı. 

ÇOK OKUNANLAR