SEKTÖREL › Daimler ve Shell tasarruf rekoru kırdı

Daimler ve Shell tasarruf rekoru kırdı

17 Temmuz 2011 / 15:08 Shell FuelSave Diesel ve Shell Rimula R6 LME ile yapılan yol testlerinde, 2008’de kırılan dünya rekoru aşıldı

Daimler ve Shell tasarruf rekoru kırdı
Shell, Daimler’in en yeni kamyon serisinin yakıt verimliliğini test etmek amacıyla normal trafik koşullarında ve Alman Motorlu Araçlar Denetleme Kurumu’nun (DEKRA) gözetiminde gerçekleştirilen 10 bin kilometrelik “2011 Rekor Sürüşü” için yakıt ve yağ tedariki sağladı. Rotterdam (Hollanda) – Szczecin (Polonya) – Rotterdam arasındaki güzergâhta gerçekleştirilen sürüşte,  kamyonlarda yakıt olarak Shell FuelSave Diesel ve motor yağı olarak Shell Rimula R6 LME kullanıldı. Test sonucunda, Daimler’in 2008 yılında yakıt verimliliğinde Guinness dünya rekoru kıran mevcut Actros MP3 model kamyonuna kıyasla, Actros Euro V ile % 7,6 oranında, Actros Euro VI ile % 4,5 oranında tasarruf sağlandı. Mevcut model Actros MP3 ile 100 kilometrede 27,1 litre yakıt tüketilirken, yeni modeller Actros Euro V 25,1 litre, Actros Euro VI 25,9 litre yakıt tüketmiş oldu.

Shell Global Madeni Yağlar ve Ticari Yakıtlar Pazarlama Başkan Yardımcısı Colin Abraham, elde edilen tasarruf derecelerinin olağanüstü başarılar olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu başarı, Daimler’le olan ilişkimizin nakliye araçları konusunda dünya çapında bir yakıt verimliliği elde etme açısından ne kadar etkili olduğunun altını çizmektedir. Daimler ile yaptığımız işbirliği, yeni nesil kamyonların elde edebileceği yakıt verimliliğini en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olmak üzere en son teknolojiye sahip  motorlar için akıllı yağların birlikte geliştirilmesini de mümkün kılmaktadır. Bu, Shell’in “Akıllı Mobilite” girişimini de belirgin hale getirmektedir. Nakliye, küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık dörtte birinden sorumlu olduğundan, uzun vadeli, enerji verimliliğine sahip nakliye çözümlerini elde etmek amacıyla birlikte çalışmayı sürdürmek önemli hale gelmektedir.”

ÇOK OKUNANLAR