KONSEPT › Efsane Buggy geri dönüyor...

Efsane Buggy geri dönüyor...

04 Şubat 2019 / 21:07 Volkswagen'in 1960'lar ve 1970'lerdeki efsane Buggy'si elektrikli bir araç olarak yeniden doğuyor

Efsane Buggy geri dönüyor...

Volkswagen'in efsanevi modellerinden biri geri dönüyor. Yeni buggy aracının ilk tam elektrikli versiyonunu Mart ayı başında vitrine çıkaracak olan Volkswagen, bu yeni otomobili modüler elektrikli araç altyapısı (MEB) üzerine geliştirmiş. 

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff, yeni buggy ile ilgili olarak; "Buggy, bir otomobilden öte, dört tekerlek üzerinde coşku ve enerji kaynağıdır. Yeni elektrikli buggy, klasik bir aracın, modern bir versiyonunun nasıl görüneceğine dair sağlam bir fikir sunuyor. Her şeyin ötesinde, elektrikli araçların oluşturabileceği duygusal bağı ortaya koyuyor." açıklamasında bulundu.

MEB alt yapısına sahip yeni araç, tam elektrikli platformun yalnızca seri üretimi yapılan modeller dışında da kullanılabileceğini gösteriyor. Klasik anlamda bir buggy aracın yeniden yorumu olan ve aslına sadık bir tasarıma sahip modelin sabit tavanı veya bildiğimiz anlamda kapıları bulunmuyor. Genel görünümde, büyük boyutta jantlar, off-road lastikler ve kapısız eşik tasarımı ile ön plana çıkıyor.

f0caaaa85118af80854048fb3e967834_0.jpg

Buggy araçlarla Volkswagen teknolojisinin geçmişi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Beetle şasisi; Beetle üstü açık modelden Hebmüller ve Rometsch gibi şirketlerin ürettiği özel karoserlere ve Meyers Manx buggy araçlarda benimsenen türden tamamen açık tasarımlara kadar çok sayıda yaratıcı ve bazen kişiye özel çözümler üretilmesine on yıllar boyunca olanak sağlamıştır. Dünya çapında 1980'lere kadar tek seferlik veya düşük hacimlerde yaklaşık 250 bin adet araç üretilmiştir.

ÇOK OKUNANLAR