SEKTÖREL › Elektrikli araçlar Shell Eco-Marathon'da

Elektrikli araçlar Shell Eco-Marathon'da

27 Mayıs 2011 / 02:31 Öğrencilerin yakıt tasarrufu yarışı Shell Eco-Marathon'a bu yıl ilk kez elektrik motorlu araçlar kategorisi eklendi

Elektrikli araçlar Shell Eco-Marathon'da
Almanya’nın EuroSpeedway Lausitz pistinde yapılacak Shell Eco-marathon’a bu yıl yeni bir kategori eklendi. Elektrik motorlu araçlar ilk kez “E-mobilite” sınıfında yarışacak. 87 E-mobilite takımı, yeni kategorideki başarı için kıyasıya mücadele edecekler. E-mobilite sınıfındaki takımlar, elektrik motorlarını hidrojen yakıt hücresi, güneş enerjisi veya “plug-in” batarya ile çalıştırabilecekler. Hidrojen ve güneş enerjisiyle çalışan araçlar, 2003 yılından bu yana Shell Eco-marathon Avrupa ayağında yarışıyor. İlk “plug-in” elektrikli araç ödülü için ise 29 araç mücadele edecek.

Shell Eco-marathon Teknik Direktörü Norman Koch, e-mobilite sınıfının kategorilere eklenmesinin çok heyecan verici olduğunu belirterek, “Avrupa çapındaki hükümet, otomobil üreticileri ve sürücülerin elektriğin bir mobilite yakıtı olarak kullanılma potansiyeline, olan ilgisini yansıtıyor. Avrupa Komisyonu girişimi olan Avrupa Sürdürülebilir Enerji Kampanyası’nın da resmi bir parçasını oluşturan yarışma, takımların potansiyellerini keşfetmek ve etkinlikte yeni fikirleri test etmekte özgür olmalarını teşvik ediyor" dedi.

Türk takımları da hazır
Aralarında Türk ekiplerin de yer aldığı 27 ülkeden 212 takım, hazırlıklarını tamamlayarak yarış gününü beklemeye başladılar. Türk takımların hedefinde, Polyjoule Takımı'nın 2010 yılına ait 4.896 km/l veya 563 km/kWh'lik yakıt tasarrufu rekorunu kırmak yer alıyor. Yarışmaya, Anadolu Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi’nden toplam 7 ekip katılıyor.

ÇOK OKUNANLAR