SEKTÖREL › Elektrikli Renault'lar testte

Elektrikli Renault'lar testte

05 Nisan 2011 / 22:38 Renault, elektrikli Fluence Z.E. ve Kangoo Express Z.E. ile test sürüşleri yaptırıyor

Elektrikli Renault'lar testte
Renault, ilk iki elektrikli aracını satışa sunmadan önce Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. ile 'Renault Roadshow Z.E.' adı altında bir Avrupa ve Türkiye turu gerçekleştiriyor. Bu organizasyon sonunda medya mensupları, kurum temsilcileri ve kanaat önderlerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi Renault’nun iki elektrikli araç prototipinin direksiyonuna geçme fırsatını bulmuş olacak. Türkiye’deki Roadshow 4-8 Nisan 2011 tarihleri arasında Santral İstanbul’da gerçekleştiriliyor.
    
Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. 15 Nisan 2010 tarihinde tanıtıldı ve bu tarihten itibaren www.renault-ze.com sitesinde ön siparişler alınmaya başlandı. Otomobilin ömür döngüsü boyunca çevre üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerin öneminin bilincinde olan Renault, uzun yıllardan beri otomobillerinin kullanım ömürlerinin her bir aşamasında (üretim, kullanım, geri dönüşüm) çevreye bıraktıkları izlerin azaltılması konusunda çalışmalar yapıyor.

Elektrikli araç, aşınan parçalar hariç, herkese kullanımda sıfır CO2 salımlı ulaşım olanağı sunan bir çözüm. Renault, elektrikli araçların 2020 yılında dünya pazarının %10’unu oluşturacağını tahmin ediyor. Renault-Nissan İttifakı sıfır salım programına 4 Milyar Euro yatırım yaptı ve 2 bin kişilik bir ekip  (1000 Renault ve 1000 Nissan) elektrikli araç projeleri üzerinde çalışıyor. Gelecek yıldan itibaren, Renault dört elektrikli araç pazarlayacak: İlk aşamadaki modeller termik araçlardan türetilen Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E. olacak. Ardındansa Twizy ve Zoe modelleriyle markanın elektrikli araç ürün arzı genişlemiş olacak.

ÇOK OKUNANLAR