LANSMAN › Elektrikli Vito ile Stuttgart yollarına çıktık

Elektrikli Vito ile Stuttgart yollarına çıktık

05 Şubat 2011 / 02:09 Gelecekte sadece binek otomobiller değil, ticari araçlar da enerjisini pillerden alacak. Vito E-CELL de bu konudaki en somut adımlardan biri

Elektrikli Vito ile Stuttgart yollarına çıktık

Bu kesinlikle sıradan bir sürüş olmayacak. En azından bugün... Bundan 15-20 yıl sonra (belki daha da yakın) yüksek bir ihtimalle ilginç ve sıradışı gelmeyecek, ama bugünlerde elektrikli bir otomobil kullanmak insana kendini çok özel hissettiriyor. Mercedes'in evi sayılan Stuttgart'ta, yaklaşık 25 km'lik küçük bir şehir turu için gücünü pillerden alan bir Vito'nun direksiyonuna geçiyorum. Bu kesinlikle sıradan bir sürüş olmayacak.

Mercedes'in Stuttgart'taki tesisinde düzenlenen basın toplantısının ardından Vito E-CELL'in nasıl çalıştırılacağıyla ilgili küçük bir eğitime tabi tutuluyoruz. Üzerinde 'Zero Emission' ibaresi bulunan beyaz renk araç bildiğimiz Mercedes anahtarıyla çalıştırılıyor. Ancak acele yok! Anahtarı önce 1'inci kademeye getirip göstergedeki ışıkların sönmesini bekliyoruz, ardından ikinci kademede yaklaşık 2 saniye duruyor ve ardından son bir hareketle anahtarı çeviriyoruz. Vito E-CELL harekete hazır. Ancak araçta ne bir sarsıntı hissediliyor ne de bir ses duyuluyor, kabine derin bir sessizlik hakim, Vito sanki çalışmıyor. Tek kademeli şanzımanı D konumuna getirerek yola koyuluyoruz. Harekete geçtikten sonra bile hiçbir ses yok, sadece lastikleri dinliyoruz. Hız arttıkça metrolardaki gibi derinden gelen bir elektrik motoru sesi duyuluyor ancak bu sesi duymak için tüm dikkatinizi ona vermelisiniz. Aslında bu sessizlik çok iyi değil, çünkü yayalar ve çevredeki hayvanlar Vito E-CELL'in yaklaştığını farkedemiyorlar. Ancak bu sorunun yapay bir sesle giderileceği açıklanıyor.

Vito E-CELL'in elektrik motoru sürekli olarak 60 kW (yaklaşık 80 bg) güç üretiyor ve bu güç anlık olarak 70 kW (yaklaşık 94 bg) değerine kadar çıkıyor. 280 Nm'lik maksimum torkun ilk hareket anında dahi elde ediliyor olması ilk gaz (elektrik gücü de diyebiliriz) tepkisinin de çok iyi olmasını sağlıyor. Tek kademeli şanzımandan dolayı kesintisiz ve sarsıntısız bir ivmelenme söz konusu, tabi 80 km/s hıza kadar. Neden mi? Çünkü Vito E-CELL'in maksimum hızı 80 km/s. Yolculuğumuz Stuttgart caddelerinde gerçekleştiği için bu hız fazlasıyla yeterliydi, ancak tabiki ileride bu otomobiller daha da hızlanacaklar. Bununla birlikte aynı gelişimin menzil konusunda da yaşanması şart. Çünkü Vito E-CELL, tabanında yer alan ve 192 adet hücreden oluşan piller tam doluyken ancak 130 km mesafe gidebiliyor. 220V'luk prizden (ya da 400V) şarj edilebilen pillerin doluluk oranı gösterge tablosundan takip ediliyor. Piller frenleme anında da düşük oranlarda şarj oluyor, bu sebeple fren pedalı biraz hissiz. Araç tabanındaki piller sayesinde ağırlık merkezi aşağı çekildiği için sürüş karakterinde de farklar mevcut. Vito E-CELL, biraz hantal olsa da dengeli hissettiriyor. İnce yapılı pillerin aracın tabanında yer alması, Vito'nun yükleme hacminin de aynı kalmasını sağlamış.

Her ne kadar pillerin maliyeti, hız, menzil ve şarj yöntemi gibi konularda katedilecek daha uzun bir yol olsa da kabul etmeliyiz; geleceğin otomobilleri fosil yakıtları kullanmayacak. Bazı ülkelerde altyapı hazırlıkları son hızıyla devam ediyor ve pil teknolojisinin gelişmesi için çalışmalar yapılıyor. Üreticiler elektrikli otomobilleri yavaş yavaş yollara çıkaracaklar. Vito E-CELL ile başlayan elektrikli ticari araç serüveni de yakın gelecekte daha da hız kazanacak ve bu gelecekte bizleri nice sıradışı sürüşler bekliyor olacak.

Bahadır BEKTAŞ / Stuttgart

ÇOK OKUNANLAR