YENİ MODELLER › En çarpıcı Audi RS 6 Avant tanıtıldı

En çarpıcı Audi RS 6 Avant tanıtıldı

10 Şubat 2024 / 14:44 RS 6 Avant GT, Audi'nin 2020'deki RS 6 GTO konseptini temel alan etkileyici bir görünüme sahip

En çarpıcı Audi RS 6 Avant tanıtıldı

Audi, RS 6 Avant modelinin tepe noktasını gün ışığına çıkardı. Hem dış hem de iç mekana yönelik özel ayrıntılar içeren RS6 Avant GT adındaki bu özel versiyon, etkileyici tavan spoyleri, yeniden tasarlanan difüzörü ve farklı tasarıma sahip 22 inçlik jantlarıyla dikkat çekiyor.

Kaliteli spor koltuklar, yeni renk kombinasyonu ve orta konsolda sınırlı sayıda üretimi vurgulayan seri numarası gibi özel detaylarla dikkat çeken RS 6 Avant GT, ayarlanabilir coilover süspansiyon ve arka aksta yeniden ayarlanmış quattro spor diferansiyel gibi özel donanımlara sahip. Otomobildeki çift turbo beslemeli V8 motor, 630 bg güce sahip. Bu motor ayrıca 2.300-4.500 d/d aralığında 850 Nm tork değeri sunuyor. Bu, baz RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında 22 kW (30 bg) ve 50 Nm artış anlamına geliyor. Serinin en hızlısı, RS 6 Avant'tan 0,3 saniye daha hızlı ve 0'dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede ulaşıyor. RS 6 Avant GT, 0-200 km/s hızlanmasını sadece 11,5 saniyede tamamlıyor ve bu değerle RS 6 Avant'tan 0,5 saniye daha hızlı. Maksimum hızı 305 km/s olup etkin fren performansı için RS seramik frenler devreye giriyor.  

fdeb5c8846ae112da4480ba743213f98_1.jpg

Audi RS 6 Avant GT fikri, 2020'deki RS 6 GTO konseptine dayanan bir "Çırak Projesi"ne uzanıyor. Kaporta ve gövde, boya, motor ve mekanik tamiri eğitimi alan 12 çırak, Audi Design'ın desteğiyle projede altı ay boyunca çalıştı. Büyük oranda 1989'daki efsanevi Audi 90 quattro IMSA GTO yarış otomobilinden esinlendiler. Ortaya çıkan sonuç ise, genç yeteneklerin çıraklık döneminde bile markaya katkıda bulunabileceklerinin bir kanıtını oluşturuyor.

fdeb5c8846ae112da4480ba743213f98_2.jpg

Yeni Audi RS 6 Avant GT, RS 6 GTO konseptini temel alan daha da etkileyici görünümü sayesinde, ürün gamındaki diğer modeller olan RS 6 Avant ve RS 6 Avant performans versiyonlarının önüne geçiyor. Etkileyici ön cephe, açıkça RS 6 GTO konseptinden esinleniyor. Profilden bakıldığında marşpiye eklentileri, parlak karbon yan ayna kapakları ve RS 6 Avant GT için özel olarak tasarlanan 6 kollu 22 inç jantlar dikkat çekiyor. Özel versiyonun arka cephesi de etkileyici bir görünüme sahip. Görsel olarak alçalan ve tasarıma özel olarak uyarlanan bagaj kapağı işlev ile görseli harmanlıyor. İşlevsel difüzörün ortasındaki dikey reflektör otomobilin daha da geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca motorsporlarından ilham alan çift spoyler genel görünümü tamamlıyor. Bu spoyler çırakların konsept otomobilinden neredeyse 1:1 oranında aktarılmış. Bunun dışında RS 6 Avant'ın tarihinde ilk kez tavan rayları daha düz ve sportif bir siluet için kaldırıldı.

fdeb5c8846ae112da4480ba743213f98_3.jpg

Müşteriler RS 6 Avant GT için iki renkli özel çıkartmaları seçebiliyor. İlki, Arkona Beyazı kaplamayla birlikte Audi Sport'un geleneksel renkleri olan siyah, gri ve kırmızıyı birleştiriyor. Ön ve arkadaki model logoları da bu renklerde geliyor. Bu renk kombinasyonu seçildiğinde özgün tasarımlı jantlar her zaman parlak beyaz uygulanıyor. Alternatif olarak siyah ve gri tonlarındaki çıkartmalar Nardo gri veya Mythos siyah gövde rengiyle sunuluyor. Audi Sport GmbH, buna uygun olarak parlak siyah veya mat siyah jantlar sunuyor. Singleframe ön ızgara ve bagaj kapağı üzerindeki dört halka ve model yazısı standart olarak siyah uygulanıyor. Bunun dışında Arkona Beyaz, Nardo Gri, Metalik Kronos Gri, Metalik Madeira Kahverengi ve Metalik Mythos Siyah olmak üzere farklı gövde rengi seçenekleri bulunuyor.

fdeb5c8846ae112da4480ba743213f98_4.jpg

RS 6 Avant GT, standart olarak RS tasarım paketi plus ile üretim hattından çıkıyor. Siyah iç mekan, direksiyon simidi dikişleri, orta konsolun yanları, orta kol dayama ve kapı panelindeki kol dayama ve RS 6 GT yazılı paspaslar gibi noktalarda kırmızı ve bakır renk kombinasyonuyla zenginleştiriyor. Deri-Dinamica kombinasyonuna sahip yeni RS spor koltuklar ve koltuk başlıklarının hemen altındaki RS 6 GT yazısı da bu renk şemasını içeriyor. Koltuğun ortasındaki petek şeklindeki dikişler Kırmızı ve spor koltuğun yan dikişleri ise bakır uygulanıyor.

Kol dayamalar, ön konsol, yanları da dahil olmak üzere orta konsol ve kapı çıtaları Dinamica siyah mikrofiber uygulanırken, dekoratif kaplamalar Dinamica koyu siyah mikrofiber uygulanıyor. Dekoratif kaplamalar isteğe bağlı olarak açık gözenekli karbon olarak da sunuluyor. Emniyet kemerleri tamamen kızıl rengiyle dikkat çekiyor. Ayrıca orta konsolda, 660 adetle sınırlı sayıda üretilen otomobilin seri numarası yer alıyor.

85d6ffee9fe3e993f3e605a35f5f3ffa_1.jpg

4.0 TFSI motorun gücü, optimize edilen vites değiştirme sürelerine sahip standart sekiz vitesli Tiptronic şanzıman üzerinden sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro'ya aktarılıyor. RS 6 Avant performans gibi, RS 6 Avant GT de en güncel merkezi kilitli diferansiyel ile donatılıyor. Bu çözüm kompakt olup motor gücünü ön ve arka aksa 40:60 oranında dağıtıyor. Kayma meydana geldiğinde daha iyi tutuşa sahip aksa otomatik olarak daha fazla tork aktarılıyor. Bunun yüzde 70'e kadarı ön aksa ve yüzde 85'e kadarı arka aksa aktarılabiliyor. Yeni orta diferansiyel sürüş dinamiklerini iyileştiriyor, belirgin şekilde daha hassas viraj performansı ve limitlerde daha az önden kayma sağlıyor. 

85d6ffee9fe3e993f3e605a35f5f3ffa_0.jpg

Özel versiyonu diğer RS modellerinden daha da ayırmak için arka akstaki quattro spor diferansiyel, RS 6 Avant GT için özel olarak ayarlandı. Yeni parametreler Dinamik sürüş modunda daha fazla çeviklik ve arka aks ağırlıklı bir yapı sağlıyor. Sportif, dengeli ve son derece hassas sürüş özellikleri ortaya çıkıyor. Ayarlanabilir coilover süspansiyon ilk kez ve sadece RS 6 Avant GT için standart olarak sunuluyor. RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında sürüş yüksekliğini on milimetre azaltıyor ve dinamizm ile konforu mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Daha yüksek yaylanma oranı, üç kademeli ayarlanabilir amortisörler ve daha sert stabilizatörler (önde yüzde 30, arkada yüzde 80 daha sert) gövdenin daha az salınıma girmesini sağlıyor ve bu da eğlence faktörünü bir kez daha önemli ölçüde artırıyor. Ayrıca bireysel ayarlamalar yapmak üzere gereken araç ve yönlendirmeler de araçta yer alıyor. Bunun dışında alternatif olarak Dinamik Sürüş Kontrolü (DRC) ile RS spor süspansiyon plus veya RS uyarlanabilir havalı süspansiyon da sipariş edilebiliyor.

Yeni yüksek performanslı 285/30 R22 ebatlarındaki Continental Sport Contact 7 lastikler, dinamik sürüş için gerekli tutuşu sağlıyor. Lastikler hem kuru hem de ıslak yol koşullarında daha iyi yol tutuş sağlıyor ve hızlı virajlarda önden kayma eğilimini azaltarak tüm hız aralıklarında daha hassas yol tutuş sağlıyor. Ayrıca yeni lastiklerle 100-0 km/s fren mesafesi iki metreye kadar kısalıyor.

ÇOK OKUNANLAR