SEKTÖREL › En problemsiz 3'üncü marka Hyundai

En problemsiz 3'üncü marka Hyundai

24 Mart 2011 / 17:46 Hyundai, J.D.Power and Associates'in yaptığı son çalışmada en az problem çıkaran 3'üncü marka oldu

En problemsiz 3'üncü marka Hyundai
Dünyanın önde gelen bağımsız araştırma kuruluşu J.D. Power and Associates’ın en son gerçekleştirdiği VDS’te (Vehicle Dependability Study – Araç Güvenilirliği Çalışması) Hyundai marka olarak büyük bir gelişim elde etti. Her 100 araçta yaşanan problem sayısı bakımından sanayi ortalamasından 19 puan daha iyi bir değer elde eden Hyundai, tüm markalar arasında uzun dönem kalitesinde 10’unculuğa yükseldi. Hyundai, “lüks olmayan markalar” sıralamasında da geçen yıla göre 3 basamak daha tırmanıp en az problem çıkaran ilk 3 marka arasında yer aldı.

VDS kalite ve güvenilirlik araştırmasında, üç yıllık kullanım sonunda araçların sürüş, yol tutuş, fren, klima, müzik sistemi, koltuk, motor performansı, şanzıman, sürüş dinamikleri, iç ve dış dayanıklılığında oluşan problem belirtileri ölçülüyor. Araç sahiplerinin bildirdiği problemlere göre Hyundai, tüm modellerinde yaşanan gelişmeyle birlikte marka olarak 2010 yılındaki araştırmaya göre 100 araç başına yaşanan problem sayısında tam 16 puan birden iyileşerek 132 puana düştü ve önemli bir gelişim kaydetti. Ayrıca Accent ve Elantra modelleri de ait oldukları segmentlerde en az problem çıkaran ilk 3 araç içinde yer aldı.

VDS araştırması, Hyundai’nin J.D. Power and Associates değerlendirmelerindeki yükselişini daha da ileriye taşıyor. Firmanın yaptığı IQS (Initial Quality Study – İlk Kalite Değerlendirmesi) isimli diğer bir çalışmada da, araç alım tarihinden itibaren ilk 90 gün içinde yaşanan problemler değerlendirmesinde Hyundai 4’üncü olmuştu ve sadece Porsche, Lexus ve Cadillac’a geçilmişti.

ÇOK OKUNANLAR