SEKTÖREL › Euro NCAP'den Volvo V60'a 5 yıldız

Euro NCAP'den Volvo V60'a 5 yıldız

04 Haziran 2011 / 13:46 V60, çarpışma testinden 5 yıldız alırken, ‘güvenlik desteği’ skoruysa en yüksek seviye olan yüzde 100 olarak belirlendi

Euro NCAP'den Volvo V60'a 5 yıldız
Volvo V60, Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (EuroNCAP) tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinde çok başarılı sonuçlara imza attı. Yetişkin yolcu koruma kriterinde yüzde 94, çocuk yolcu koruma kriterinde yüzde 82 ve yaya korumada yüzde 64'lük dereceler elde eden aracın 'Güvenlik Desteği' derecesiyse yüzde 100 olarak belirlendi.

Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çarpışma testinin son tur sonuçları Volvo için harika bir haber ve otomobillerimizin güvenliğini en iyi hale getirme yönünde süren taahhüdümüzü gösteriyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Sonuç olarak, Volvo’lar sürücü ve yolcular esas alınarak tasarlanıyor. Bu yüzden de insanların otomobillerimizde yolculuk ederken mümkün olduğunca iyi korunmasını sağlamak için araştırma, geliştirme ve testlerimizde yapabileceğimizin en iyisine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu, 2020 yılı itibarıyla bir Volvo’nun içinde hiç kimsenin ölmeyeceği ya da ciddi şekilde yaralanmayacağı bir geleceği hedefleyen ‘2020 Vizyonu’muzun son adımı...”

Volvo V60'ın güvenlik donanımları da dikkat çekici
S60 ve V60 modellerinin standart güvenlik donanımları arasında; DSTC (dinamik denge ve çekiş gücü Kontrolü), iki aşamalı sürücü ve yolcu hava yastıkları, SIPS (yan darbe koruma sistemi), IC (hava perdesi) ve acil fren desteğine sahip ABS frenler bulunuyor. Ayrıca, serideki tüm modellerde ‘City Safety - Şehirde Güvenlik’ özelliği de standart olarak bulunur. Bu sistem, 30 km/s’ye kadar olan hızlarda, öndeki otomobille bir çarpışma olacağını algılarsa ve sürücü tepki vermediyse, aracı durma noktasına getirmek için frenleri otomatik olarak devreye sokarak arkadan çarpmayı azaltabilen ya da tamamen önleyebilen ödüllü bir teknoloji.
 
Volvo S60 ve V60'da dünyada bir ilk olan ‘yaya algılama’ teknolojisi de standart donanımda yer alır. Sistem, otomobilin ön kısmına monte edilen radar ve bir adet kamerayı kullanarak, otomobilin önünde hareket eden yayaları kontrol ediyor ve ani bir çarpışma algıladığında sürücünün otomobili durdurmak yönünde hamle yapmaması durumunda otomatik olarak fren yapıyor.

ÇOK OKUNANLAR