SEKTÖREL › Euro NCAP'ten IONIQ 6'ya büyük ödül

Euro NCAP'ten IONIQ 6'ya büyük ödül

27 Ocak 2023 / 23:03 Hyundai, tamamen elektrikli IONIQ 6 ile Euro NCAP’ten “Sınıfının En İyisi” ödülünü aldı

Euro NCAP'ten IONIQ 6'ya büyük ödül

Hyundai’nin yılın son çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunacağı tamamen elektrikli yeni modeli IONIQ 6, güvenlik açısından 2022'nin en çok puan alan otomobillerinden biri olarak, Euro NCAP tarafından “Geniş Aile Otomobili” kategorisinde birinci seçildi..

Euro NCAP, geçtiğimiz yıl satışına başlanan 66 yeni binek otomobili inceleyerek, markaların yeni modelleriyle zorlayıcı çarpışma testleri gerçekleştirdi. Euro NCAP, "Sınıfının En İyisi" unvanını vermek için "Yetişkin Yolcu Koruması", "Çocuk Yolcu Koruması", "Hassas Yol Kullanıcısı Koruması" ve "Güvenlik Asistanları" olmak üzere dört farklı kategorinin her birindeki puanların ortalamasını alarak bir hesaplama yapıyor. "Güvenlik Asistanları" kategorisinde en iyi puanları almak için çoğu donanımın standart olarak sunulması gerekiyor. Opsiyonel olarak sunulan güvenlik donanımları veya çarpışma önleyici sistemler, derecelendirmeye giremiyor. 

IONIQ 6, Kasım 2022'de yapılan Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alarak Hyundai'nin gelişmiş güvenlik sistemlerinin iddiasını kanıtlamıştı. Ayrıca, "Yetişkin Yolcu Koruması"nda yüzde 97'lik bir oranla olağanüstü bir sonuç elde eden IONIQ 6, böylece kendi kategorisinde birinci oldu. Bu arada Euro NCAP, yüzde 87 oranı "Çocuk Yolcu Koruması", yüzde 90 oranı da “Güvenlik Asistanı” kategorisinde verdi. 

ÇOK OKUNANLAR