YENİ MODELLER › F1 efsanesinin ismini taşıyor...

F1 efsanesinin ismini taşıyor...

04 Ocak 2018 / 01:23 F1 efsanesinin ruhu, McLaren'ın 800 bg gücündeki pist odaklı yol yarışçısı ile yaşatılıyor

F1 efsanesinin ismini taşıyor...

McLaren’ın ‘Ultimate Series’ model gamında yer alan gelmiş geçmiş en çılgın, en hafif ve en hızlı otomobili kısa süre önce tanıtıldı. Senna adındaki bu yeni McLaren ne P1’in ne de efsanevi McLaren F1’in halefi değil. Bu çılgın McLaren çok özel bir projenin ürünü. 720S’te kullanılan mimarinin geliştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz MonoCage III isimli platform üzerine inşa edilen aracın arkası saf karbon fiberden imal edilmiş ve bu yolla 18 kg tasarruf sağlanmış. Her bir paneli mümkün olduğunca hafifleten mühendisler ön kanadın ağırlığını 600 grama düşürmeyi başarmış. Tüm bunlar sonucunda da, zaten fazlasıyla hafif olan 720S’ten 85 kg daha düşük olan 1198 kg’lik bir ağırlığa ulaşılmış.

0952f0dadc7d3a51c6ac4c80428ca2fb_0.jpg

Senna’nın tasarımı aerodinamik kaygılarla şekillenmiş. Üstten bakıldığında şirketin yağmur damlası formunu muhafaza eden sporcunun diğer birçok noktası ise aerodinamik verimliliği maksimize edecek şekilde biçimlendirilmiş. Öndeki aktif kanat, havayı aracın altına veya üstüne yönlendirebiliyor. Tekerleklerin gerisindeki hava girişleri, arka kanadı veya motoru besliyor. Arka kanatların üstünde yer alan Gurney flap’leri ise yandan ve arkadan gelen havayı düzenliyor. Senna’daki tek parça, çift katlı difüzör bir yol otomobili için ilki temsil ediyor. Park halindeyken yerden 1.2 metre yüksekliğinde olan otomobil, hareket halindeyken yere basma kuvvetini, aerodinami dengesini ve hava freni fonksiyonunu düzenli olarak ayarlıyor.

0952f0dadc7d3a51c6ac4c80428ca2fb_1.jpg

Senna’nın iç mekanı fonksiyonel bir yapıda. Karbon fiber ve alkantara ile şekillendirilen kabinde otomobili özel kılan bazı dokunuşlar mevcut. Mesela kapı kolları baş üstüne taşınmış. Race modu kontrolü, vites seçici, kalkış kontrol kumandası ve dörtlü ikaz lambası kontrolü ise koltukla birlikte hareket edecek şekilde, koltuğun kenarına entegre edilmiş.

Senna’daki süspansiyonlar sertlik ve yükseklik ayar kabiliyeti bakımından P1’de kullanılan sistemin gelişmiş versiyonunu temsil ediyor. Mühendislerin, RCC II (RaceActive Chassis Control II) sistemini aerodinami faktörünü göz önüne alarak yeniden tasarladığı söyleniyor. Race modunun dışında, otomobilde Comfort, Sport ve Track isimli üç mod daha mevcut. Race modu ise hidrolik kontrollü amortisörleri en sert ayara getiriyor ve gövde yüksekliğini 50 mm düşürüyor.

Otomobilde, 720S’te kullanılan 720 bg gücündeki 4.0 litrelik turbo beslemeli V8 motor görev yapıyor. Her bir parçası daha fazla verimlilik ve performans için elden geçirilen motor, burada 800 bg güç ve 800 Nm tork üretiyor. V8, 7-ileri çift kavramalı şanzımanla kombine edilmiş.

0952f0dadc7d3a51c6ac4c80428ca2fb_2.jpg

Merkezden tek bijonlu dokuz kollu jantlara sahip olan McLaren’da, özel olarak üretilen Pirelli P Zero Trofeo R lastiklere görev verilmiş. Jantların gerisinde ise McLaren’ın ‘standart’ karbon seramik frenlerinden daha kolay ısınan yeni bir sistem yer alıyor. Daha hafif olan fren sisteminin bir ay yerine tam yedi ayda üretildiği açıklanıyor.

Bu özel otomobil için Brezilya’da yardıma muhtaç çocukları okutan Ayrton Senna Enstitüsü ile ortaklaşa çalışan McLaren, satacağı her bir Senna modeli için kuruma bağışta bulunacak. İngiltere fiyatı 750.000 Sterlin olan otomobilin 500’üncü son örneği ise iki milyon sterline açık artırmaya sunulacak ve tüm gelir Ayrton Senna Enstitüsü‘ne bağışlanacak.

ÇOK OKUNANLAR