KAMPANYALAR › Ferrari 458 Challenge

Ferrari 458 Challenge

04 Şubat 2011 / 00:07 Ferrari 458 Challenge, 458 Italia temel alınarak pist yarış aktiviteleri için geliştirilmiş

Ferrari 458 Challenge

Ferrari'nin ilk olarak 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıttığı 458 Italia modelinin yarışçı versiyonu, İtalya'da düzenlenen uluslararası satış teşkilatı toplantısında resmen görücüye çıktı. 2011 sezonunda Ferrari Challenge Trofeo'da F430 Challange'in yerini alacak olan yeni model, standart yol versiyonuna göre bir takım modifikasyonlar içeriyor.

Öncelikle otomobilin ağırlığını azaltmak amacıyla çalışmalar yapan Ferrari mühendisleri, kaporta panellerinin kalınlığının azaltılması için karbon-fiber ve Lexan gibi son derece hafif materyallerin kullanılmasına odaklanmışlar. 570 bg güç üreten, orta-arka konumlu 4.5 litrelik V8 motora sahip olan Ferrari 458 Challenge'ın F1 tipi çift kavramalı vites kutusunda ve vites oranlarında da değişiklikler yapılmış.

Bir Ferrari Challenge modeli için ilk olma özelliği taşıyan özelliklerin başındaysa F1-Trac çekiş kontrol sistemi yer alıyor. Ferrari tarafından geliştirilen F1-Trac, azami yüksek performanslı yol tutuş için kavrama seviyelerini daimi şekilde izleyen bir sistem. Bu uygulama için ıslak ve kuru tip olmak üzere iki özel, pist ağırlıklı kalibrasyon geliştirilmiş; kontrol mantıkları ve stratejileri, Ferrari'nin F1 ve GT şampiyonalarında edindiği yoğun yarış deneyiminden alınmış. F1-Trac, virajlardan çıkışta azami hızlanmayı garanti etmek adına tamamıyla E-Diff ile bütünleştirilmiştir.

ABS, F1-Trac ve E-Diff'in kalibrasyon ayarları, direksiyon simidi üzerindeki manettino aracılığıyla seçilebiliyor. Verilen bilgiye göre yüksek kavramanın söz konusu olduğu koşullarda CT-OFF'u seçerek F1- Trac çekiş kontrol sistemini devre dışı bırakmak da mümkün.

Yeni Ferrari 458 Challenge, yekpare alüminyum yataklar, daha sert yaylar, tek dereceli amortisörler, ortadan somunlu 19 inçlik yarış tipi jantlar, daha büyük ebatlı Pirelli yarış lastikleri ve 30 mm azaltılmış sürüş yüksekliğiyle özel bir süspansiyon ayarına sahip. Otomobil, ilk kez 599XX'te kullanılan ve kuru yüzeyler için yüksek performans ve düşük kavrama gibi iki konfigürasyona sahip olan, ABS sistemi ile bütünleşen yeni nesil Brembo CCM2 frenlerle de donatılmış.

ÇOK OKUNANLAR