SEKTÖREL › Ferrari, satış rakamlarından memnun!

Ferrari, satış rakamlarından memnun!

22 Kasım 2013 / 07:55 Ferrari, yılın ilk 9 ayındaki satış rakamlarından ve istikrarlı satıştan memnun...

Ferrari, satış rakamlarından memnun!

Ferrari’nin geçtiğimiz Mayıs ayında açıkladığı, markanın müşteriler nezdindeki özel konumunu korumak amacıyla satış adetlerini sınırlama stratejisi ilk sonuçlarını verdi. 2013 yılının Ocak ��"Eylül döneminde üretim adetlerini sınırlandırarak 5.264 adet teslimat gerçekleştiren Ferrari, yılın 9 aylık döneminde, gelirlerini geçen yılın aynı dönemine oranla %6.7 artırarak 1 milyar 711 milyon Euro’ya yükseltti. Şirketin aynı dönemde net kârı %23’lük artışla 178.8 milyon Euro, ticari kârı ise %20.2 artışla 264.2 milyon Euro’ya ulaştı.

Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo yılın 9 aylık döneminde alınan sonuçlardan memnuniyet duyduğunu belirtirken; “Bu sonuçlar, müşterilerimize daha iyi ve fazla sayıda hizmet sunmamızı, hissedarlarımıza daha fazla değer yaratmamızı sağlayan ‘ayrıcalığa’ verdiğimiz önemin bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Ülkemizde, Tofaş çatısı altındaki Fer Mas tarafından temsil edilen Ferrari, 2013’ün Ocak ��" Eylül aylarını kapsayan 9 aylık dönemine ait global finansal sonuçlarını açıkladı. Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo liderliğinde bir araya gelen Ferrari Yönetim Kurulu, geçtiğimiz Mayıs ayında duyurduğu, markanın müşterileri nezdindeki özel konumunu korumak amacıyla üretim hacmini azaltma ve gelirlerini  artırma stratejisinin olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğini açıkladı. Buna göre, Ferrari’nin 2013’ün 9 ayındaki satış gelirleri, 2012’nin aynı dönemine göre % 6,7 artışla 1 milyar 711 milyon Euro’ya yükseldi. Şirket aynı dönemde ticari kârını % 20.2 artışla 264 milyon, net kârını ise % 23 artışla 178.9 milyon Euro’ya yükseltti. Ferrari, hayata geçirdiği yeni stratejisi kapsamında üretim adetlerini artırmayıp geçen yılla hemen hemen aynı seviyede tutarak, bu yılın 9 aylık döneminde, dünya genelindeki bayilerine 5.264 adet araç teslim etti.
Ferrari 2013 yılında lansmanını gerçekleştirdiği, teknolojik inovasyon, performans ve fütüristik tasarımın kusursuz bir birleşimi olan ilk hibrid modeli La Ferrari ile yepyeni aerodinamik özelliklere sahip V8 motorlu 458 Speciale modeli için ciddi bir yatırım gerçekleştirdi. Bununla birlikte şirketin nakit pozisyonu, yapılan büyük çaplı yatırımlara rağmen, rekor seviyeye ulaşarak 1 milyar 350 milyon Euro düzeyine ulaştı.
Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo şirketin finansal sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “2013’ün dokuz ayında alınan sonuçlardan son derece memnunum. Bu sonuçlar, müşterilerimize daha iyi ve fazla sayıda hizmet sunmamızı, hissedarlarımıza daha fazla değer yaratmamızı sağlayan ‘ayrıcalığa’ verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Kişiselleştirme programlarından, Ferrari Klasikleri faaliyetlerinden ve koleksiyonculara yönelik Amerika’da açılan merkezimizden elde edilen gelirler, bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Diğer taraftan, ürün geliştirme ve istihdama yönelik büyük yatırımlarımıza da devam ettik. Bu yıl içinde 200 kişiye yeni iş imkânı sağladık.” diye konuştu.

Tüm bileşenleriyle değerli bir marka: Ferrari!

Ferrari Yönetim Kurulu, otomobil üretiminde farklı bir yönetim yaklaşımı gerektiren, marka ile bağlantılı lisanslama, perakende satış, e-ticaret gibi faaliyetlerle ilgili olarak da önemli bir kararı uygulamaya koydu.

Bu kapsamda, tamamıyla Ferrari’nin kontrolünde olacak, tüm marka odaklı faaliyetleri yönetmek ve geliştirmek amacıyla yeni bir şirket kurulmasına karar verildi. Diğer taraftan, Ferrari markasıyla yürütülen mevcut faaliyetler de olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Lisanslı ürün konusunda dünyada çok sağlam bir konuma sahip Electronics Arts and Codemasters şirketiyle yapılan anlaşmanın da katkısıyla, markanın perakende ürün satış gelirlerinde %17’lik bir artış elde edilirken, lisanslama gelirleri de %3 arttı.
Dünyaca ünlü “Şahlanan At”, resmi internet sayfasına gelen 13 milyonun üzerindeki beğeniyle birlikte sosyal ağlardaki varlığını güçlendirirken, e-ticaret faaliyetlerinden elde ettiği gelirlerini de %18 yükseltmeyi başardı.

Ferrari, 2013’ün ilk 9 ayında ABD ve Kanada’da teslim ettiği 1.627 araçla, bölgede %8’lik bir büyümeye imza attı. Aynı dönemde İngiltere, F12 modelinin başarılı satış performansı sayesinde %15’lik artış ve 580 araç teslimatıyla Avrupa pazarının lideri haline gelirken, teslimatların %3 azaldığı Almanya pazarı 520 teslimat ile ikinci sırada yer aldı. İtalya’da ise 145 araç teslim edildi. Mükemmel bir satış performansının yakalandığı Ortadoğu pazarında %40 büyümeyle toplam 382 adet, %17’lik büyümenin yaşandığı Japonya pazarında ise 250 adet araç teslimatı gerçekleştirildi. Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong ve Tayvan’ın dahil olduğu “Büyük Çin” pazarında ise 2013’ün 9 aylık döneminde müşterilere gerçekleştirilen araç teslimatları 427’ye yükselirken, bayilere sevk edilen araç sayısı 139’a indi.

f4ab2b80c7ab10ea0dd05356d3c7cf62_0.jpg

ÇOK OKUNANLAR