SEKTÖREL › Fiat'tan çevreci yenilik

Fiat'tan çevreci yenilik

03 Mayıs 2011 / 11:57 Fiat, ecoDrive adı verilen global ekolojik yenilğini Türkiye’de müşterilerine sunmaya başladı

Fiat'tan çevreci yenilik
Euro 5 normunu karşılayabilen MultiAir ve TwinAir benzinli ve Multijet dizel motorları sayesinde 2010 yılı sonunda Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısına ulaşan Fiat, ecoDrive adını verdiği ekolojik sistemini Türkiye’de de hayata geçirdi. Fiat 500’den Fiat Doblo’ya, Fiat Punto Evo’dan Fiat Fiorino’ya kadar Blue&Me sisteminin sunulduğu tüm Fiat otomobil ve hafif ticari araçlarında kurulabilen ekolojik bir yazılım programı olan ecoDrive, ek bir ücret ödenmeden www.fiat.com/ecodrive  adresli web sitesinden Türkçe olarak kolaylıkla temin edilebiliyor. Bununla birlikte kapsamlı web sitesinden daha ekonomik ve ekolojik hassasiyetle araç kullanma üzerine önemli ipuçlarına erişmek ve aynı zamanda ecoDrive sisteminin nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olabiliyor.

Fiat markalı otomobil ve ticari araç sürücülerinin, sürüş tarzlarının tüketimi ve çevreyi kirletici maddelerin salınımı üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarını sağlayan sistem, Fiat’ın Microsoft ile geliştirdiği bir platform. 2008 yılından bu yana 1 milyona yaklaşan adette Fiat markalı araçta kurulum kotasına ulaşan Blue&Me sistemiyle birlikte çalışan ecoDrive sistemi, sürücünün aracını kullanırken verimliliğinden sürüş stiline kadar birçok husus ile ilgili verileri işleyip analiz edebiliyor. Kullanıcılar yaptıkları her yolculuktaki tüketim ve emisyon değerlerini görebilirken, ayrıca çevreye verdikleri etkiyi azaltmak için otomobillerini nasıl kullanmaları gerektiği konusunda da kapsamlı tavsiye alabiliyorlar.

Ayrıca, Fiat’ın çevreye karşı sorumlu sürücülerine (ecoDrivers) özel olarak yaratılan, “ecoVille” adlı sanal ekolojik ortama da bu sayede katılmak mümkün. “ecoVille”, herkesin görüşlerini ve çevreye karşı sorumlu sürüş stiline bağlılığını paylaşabildiği çevrimiçi bir topluluk olmasıyla dikkat çekiyor.

ÇOK OKUNANLAR