SEKTÖREL › Fluence Z.E. Ankara yollarında

Fluence Z.E. Ankara yollarında

24 Mart 2011 / 00:29 Ankara Büyükşehir Belediyesi, sipariş verdiği Fluence Z.E. ile deneme sürüşü gerçekleştirdi

Fluence Z.E. Ankara yollarında
Oyak Renault’da 2010 yılının son günlerinde ön seri üretimleri başarıyla başlayan elektrik motorlu Fluence’ın seri üretimi bu yaz başlayacak. Bu yıldan itibaren elektrik motorlu araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla dünya çapında 100 anlaşma gerçekleştirildi. 2010 yılından başlayarak İstanbul, Ankara ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile yapılan anlaşmalar da bu kapsamda gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Renault Euromed Bölgesi Başkanı Jacques Chauvet ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar arasında 14 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilen elektrik motorlu araç altyapı protokolü, çevre dostu elektrik motorlu araçların, dünyanın diğer öncü şehirlerinde olduğu gibi Ankara’da da kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı anlaşması, 2011 yılından itibaren üretimi gerçekleşecek olan elektrik motorlu araçlar için Ankara il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını, buna bağlı hizmetler, düzenlemelerin geliştirilmesini ve aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’de plakalanacak ilk elektrik motorlu aracı simgeleyen Fluence Z.E. otomobillerden 100 adet satın alarak belediye hizmetlerinde kullanmasını kapsıyor.

Bu kapsamda 23 Mart 2011 Çarşamba günü Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamı alanında Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Renault Mais Elektrik Motorlu Araç Proje Koordinatörü Ümit Çevik’in katılımları ile Ankara’ya getirilecek ilk elektrik motorlu Fluence ile test sürüşü gerçekleştirildi. Melih Gökçek deneme sürüşünün ardından, otomobilin sessizliğini, çevre kirliliği yaratmamasını özellikle çok beğendiğini belirtti ve “Şehiriçi kullanıma son derece uygun bir otomobil. Elektrik motorlu Fluence’ın kalkışlardaki hızlanmasından çok etkilendim” şeklinde izlenimlerini aktardı.

ÇOK OKUNANLAR