LANSMAN › Ford, EcoBoost motor teknolojisini tanıttı

Ford, EcoBoost motor teknolojisini tanıttı

21 Şubat 2011 / 06:21 Ford'un hem performans hem de yakıt ekonomisi vaat eden Ecoboost motorlu modelleri Türkiye'de

Ford, EcoBoost motor teknolojisini tanıttı
'One Ford' stratejisiyle global modeller sunmaya başlayan Ford, ayrıca düşük hacimden yüksek güç ve düşük tüketim değerleri elde etmek için de EcoBoost motor serisini geliştirdi. Ülkemizde şu an için C-Max, Grand C-Max, S-Max ve Mondeo modellerinde sunulan Ecoboost motorların basın lansmanı geçtiğimiz haftalarda Antalya'da gerçekleştirildi.

Gücünü turboşarjdan alan EcoBoost motor teknolojisi şu an için iki farklı silindir hacminde sunuluyor. 160 ve 180 bg gücünde iki farklı güç seçeneği bulunan 1.6 litrelik versiyon Mondeo, S-Max, C-Max ve Grand C-Max'te mevcut. Mondeo ve S-Max için ünitenin 160 bg'lik versiyonu tercih edilmiş. Bunun yanında 180 bg'lik versiyonsa markanın en yeni modelleri arasında yer alan C-Max ve Grand C-Max'te sunuluyor. Performans tutkunlarının dikkatini çekmesi muhtemel olan 240 bg gücündeki 2.0 litrelik EcoBoost motorsa Mondeo'da alınabiliyor.

Yüksek basınçlı direkt enjeksiyon, çift değişken bağımsız kam zamanlaması ve turboşarjın biraraya geldiği EcoBoost teknolojisi, düşük hacimden yüksek performans ve geleneksel benzinli motorlara göre yüzde 20'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyor. 1500 d/d gibi düşük motor devirlerinden 5000 d/d seviyelerine kadar korunan maksimum tork sayesinde atak bir karakter sunan EcoBoost motorda 200.000 devri aşan hızlarda dönebilen düşük atalete sahip türbinler görev yapıyor. Bunun yanında yakıtın 200 bar gibi yüksek bir basınçla ve 0.02 mm'den daha küçük boyutlarda damlacıklar halinde püskürtüldüğü, bunun da daha verimli bir yanma sağladığı açıklanıyor.

EcoBoost motoru, C-Max ve Mondeo modellerinde deneme fırsatı bulduk. Piyasadaki diğer pekçok düşük hacimli turbo motorun aksine alt devirlerde de yeterli çekiş sunabilen EcoBoost, ayrıca maksimum tork devrinde ani tork patlamaları yaşatmıyor ve hızlanmanın lineer bir yapıda gerçekleşmesini sağlıyor. 160 bg'lik EcoBoost Mondeo'yu oldukça iyi hızlandırıyor, ancak asıl etkileyici olan 180 bg'lik C-Max'in performansı. C-Max bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyor ve maksimum 217 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu rakamların yanısıra ortalama tüketim de 6.6 lt/100 km olarak açıklanıyor ki; bu rakam, bu güçteki bir otomobil için gayet makul. 1.6 litrelik EcoBoost'taki tek sıkıntı, bu yeni motorun sadece manuel şanzımanla sunuluyor olması. Otomatik vites şu an için sadece Mondeo'nun 2.0 litrelik EcoBoost motorunda mevcut.

Bahadır BEKTAŞ / Antalya

ÇOK OKUNANLAR