SEKTÖREL › Ford Explorer ile rekor turu!

Ford Explorer ile rekor turu!

30 Mart 2024 / 16:33 Ford’un yeni elektrikli SUV modeli Explorer, 30.000 km’lik rekor yolculuğunu tamamladı

Ford Explorer ile rekor turu!

Dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olarak tarihe geçen gezgin Lexie Alford, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer’ı kullanarak elektrikli bir araçla dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekora imza attı. Ford, şarjlı dünya turu #ChargeAroundTheGlobe’u kutlarken dünyanın etrafını dolaşan elektrikli aracı yeni Explorer ürün yelpazesinin fiyatını ve teknik özelliklerini de teyit etti ve büyük ya da küçük kendi maceralarını yaşamaya hazır olan müşteriler için ön satışa sundu.

Lexie ve yeni Ford Explorer, Fransa’nın Nice kentindeki bitiş çizgisini şirketin geleceğe dair vizyoner yönelimini şekillendiren mevcut modeller ile çevrili ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde geçti. Kutlamaya katılan ve “Ford Avrupa'da elektrikli araçlara tutku ve duygu katmak istiyor. Dışarıda yeterince sıkıcı otomobil ve SUV var. Yeni Explorer, Ford'un eşsiz karakterini temsil ediyor ve bu muhteşem konvoydaki her araca damgasını vuruyor” diyen Ford CEO’su Jim Farley, “Avrupa'nın yolları ve müşterileri için özel olarak tasarlanan ve sizi dünyanın her yerine götürebilecek bu yeni tamamen elektrikli binek otomobilin lansmanını yapmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

9aaa7fd98eb0903434ba80a3f99f2bc2_0.jpg

Explorer, inanılmaz yolculuğu boyunca altı kıtayı aşarak aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 27 ülkeden geçti ve sadece elektriğin gücüyle 30.000 kilometreden fazla yol kat etti. Afrika’daki elektrik kesintileri, Şili’nin Atacama çölündeki şarj altyapısı eksikliği, bozuk yollar, dağ geçitleri ve dondurucu koşullarla mücadele ederek elde edilen bu başarı, bir elektrikli araçla nelerin mümkün olabileceğini kanıtladı. 

“Lexie’nin her türlü hava ve yol koşulu ve hemen hemen her şarj senaryosuyla karşı karşıya kaldığı yolculuk, yeni Ford Explorer’ımız için de nihai test sürüşü oldu” diyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander ise, “Sadece kendimizi değil, aynı zamanda dünya genelindeki şarj altyapısını da test etmek için bu büyük fırsatı değerlendirmek, bu şirketin 'yapabiliriz' ruhunu temsil ediyor. Bugün bitiş çizgisinin geçilmesi, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ile neler yapılabileceğini kanıtlıyor ve yakında müşterilerin de bunu kendi gözleri ile görebilecek olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz,” şeklinde konuştu.

9aaa7fd98eb0903434ba80a3f99f2bc2_1.jpg

Yolculuk boyunca 2.2 kw AC duvar prizlerinden DC hızlı şarj cihazlarına ve taşınabilir bir batarya paketine kadar çeşitli şarj çözümleri kullanıldı. Lexie yolculuk boyunca hem Ford Explorer hem de Ford Explorer Premium modellerinde standart olarak sunulan, 1,5 litrelik üç şişe alabilen MegaConsole kabin depolama alanı, masaj özellikli ısıtmalı sürücü koltuğu ve sesle etkinleştirilen ayarlanabilir dokunmatik ekranlı SYNC Move bilgi-eğlence2 özelliklerinden yararlandı. “Bu destansı macerada dünyanın pek çok köşesinden inanılmaz insanlarla tanıştım ve direksiyon başındayken 27 güzel ülkeyi deneyimledim. Ancak bu yolculuk benzersiz bir dizi zorlukla birlikte geldi” diyen Lexie, halihazırda dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olma rekorunu elinde bulunduruyor. Lexie, “Son altı aydır evim gibi hissettiğim elektrikli Explorer ile dünyanın çevresini dolaşmam konusunda Ford’un bana güvenmesi benim için hayatımın onuru oldu. Bir elektrikli araçla yapılabileceklerin sınırlarını zorlamak gibi bir hedefim vardı ve bunu başardığımı söylemekten gurur duyuyorum!” açıklamalarında bulundu.

ÇOK OKUNANLAR