SEKTÖREL › Ford Otosan üretim kapasitesini arttıracak

Ford Otosan üretim kapasitesini arttıracak

14 Haziran 2011 / 19:55 Ford Avrupa'nın büyüme stratejisi doğrultusunda Ford Otosan, Kocaeli’deki üretim kapasitesini 400 bine çıkaracak

Ford Otosan üretim kapasitesini arttıracak
Ford, Avrupa’daki üretim planlarını ürüne dayalı büyüme stratejisi doğrultusunda yeniden düzenliyor. Önümüzdeki yıllarda kapasite kullanımını, verimliliği ve yatırımların etkinliğini artırmayı planlayan Ford Motor Company, üretim esnekliğinin korunmasını sağlamayı da amaçlıyor. Gelecek 3 yıl içerisinde en az 20 yeni veya yenilenen model lansmanı yapmayı planlayan Ford, global ürün portföyünü güçlendirmeyi hedefliyor.

Ford Avrupa büyüme stratejisi hakkında bilgi veren Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “Ford, ekonomik krizin en kötü döneminden güçlü ve karlı bir şirket olarak çıkmayı başardı. Avrupa’da ürün ve üretim noktalarının optimize edilmesi önümüzdeki yıllarda Ford Otosan olarak üretim kapasitemizi artırma konusunda da bize güçlü bir zemin oluşturacak” diye ekledi.

Ford’un global ticari araç üretim planlarında kilit bir rol oynayan Ford Otosan’ın yeni yatırım ve üretim planları hakkında konuşmasına devam eden Nuri Otay, “Ford Otosan olarak, toplam araç satışlarımızın yüzde 75’ini ihracat olarak gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz ticari araçları 5 kıtada 70’den fazla ülkeye ihraç ederek, Türk mühendisinin ve Türk işçisinin elinden çıkan kaliteyi ve mühendislik yeteneğini tüm dünyaya gösteriyoruz. Ford Otosan olarak pazarın büyümesini iyi yöneterek, yeni ürünlere yönelik yatırımlarımıza da hız verdik ve 2011’i ‘Ticari araçta yatırım yılı’ olarak ilan ettik. Otomotiv sektörünün yanısıra Türkiye ekonomisi için de büyük önem arz eden ve sektörde bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini hayata geçirmek amacıyla geçtiğimiz yıl yeni jenerasyon Transit üretimi için Kocaeli’ndeki fabrikamızda yaklaşık 630 milyon dolarlık yatırım başlattığımızı açıklamıştık. One Ford Stratejisi çerçevesinde global olarak tasarlanan yeni jenerasyon Transit serisi önümüzdeki yıllarda genişleyen ürün yelpazesi ile Ford Otosan’ın büyümesinde amiral gemisi olacak. Transit yatırımına ilaveten Kocaeli fabrikasında 205 milyon Euro’luk ikinci bir sabit kıymet yatırım kararı aldığımızı açıklamıştık. Segmentinde önemli bir boşluğu dolduracak olan ‘yeni hafif ticari’ aracımız, Ford Otosan Ar-Ge ve Ürün Mühendisliği tarafından geliştirilecek. Yeni ürünler için yapılacak Sabit Kıymet ve Ar-Ge/Mühendislik Geliştirme harcamalarıyla birlikte toplam yatırım tutarımız 1 milyar doları aşacak ve yatırımlar sonrası Kocaeli’ndeki üretim kapasitemiz 400 bin seviyesine ulaşacak. Artan üretim kapasitemiz, artan istihdamımız ve yeni araç yatırımlarımız ile ihracatımızı ileriki yıllarda artarak sürecek. Ford Otosan olarak yeni yatırımlarımızla hafif ve orta ticari araç sınıfındaki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz’ dedi.

ÇOK OKUNANLAR