SEKTÖREL › Ford ve geleceğin güvenlik teknolojileri...

Ford ve geleceğin güvenlik teknolojileri...

23 Temmuz 2011 / 02:16 Ford’un 35 Avrupa şehrini kapsayan 'Geleceğin Güvenlik Teknolojileri' turu geçtiğimiz günlerde Türk Telekom Arena’daydı

Ford ve geleceğin güvenlik teknolojileri...
Özel tasarlanan bir tırla gerçekleştirilen “Geleceğin Güvenlik Teknolojileri” turunun İstanbul ayağında; simülatörlü test sürüş etkinliği yapıldı, Ford’un uzman mühendisleri bugünün ve yarının güvenlik teknolojilerini anlattı ve dünyada ilk kez sunulan “Şişme özellikli arka emniyet kemerleri” güvenlik inovasyonu tanıtıldı. Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Kör Nokta Bilgi Sistemi ve Otomatik Park Sistemi gibi sürücüyü destekleyen teknolojilerin, otomobillerin çevrelerini izleme kabiliyeti sayesinde kullanıcıların hayatını nasıl kolaylaştırdığı deneyimletilerek gösterildi.
“Geleceğin Güvenlik Teknolojileri” turunun kahramanı da, C segmentinde daha önce görülmemiş akıllı özellikleri sayesinde teknoloji çıtasını yükselten yeni Ford Focus oldu

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Ford’un, geleceğe yön veren mühendislik teknolojilerini  kullanıcıların, ailelerinin ve yayaların güvenliğini esas alarak geliştirdiğini belirterek şunları söyledi: “Bu güvenlik teknolojileri en çok satan araçlarda da uygulanarak teknoloji ulaşılabilir kılınıyor. Bunun en güzel örneği de global bir ürün olarak üç kıtada birden pazara sunulan Yeni Ford Focus. Yeni Focus’ta sunulan teknolojiler segmentinde fark yaratıyor ve satışa sunulduğu mayıs ayından beri kullanıcılar tarafından övgüyle karşılanıyor. Bugün katılımcılara gösterdiğimiz teknolojiler reklam için üretilmiş değil, sürücüye destek ve güvenlik açısından gerçek fayda sağlayan teknolojiler. Bu tanıtım turuyla, sadece harika araçlar üretmediğimizi, aynı zamanda sürekli inovatif teknolojiler geliştirmeye devam ettiğimizi gösteriyoruz.”

Yeni Focus, Euro NCAP’in tarihine geçti  
Ford, ileri güvenlik sistemleri sunan üreticilere verilen Euro NCAP Advance ödülünü kazanan ilk premium dışı marka oldu. Yeni Focus, bu ödülleri öndeki araç ile mesafeyi izleyerek olası bir çarpışma öncesinde otomatik olarak fren yapan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi ve ön kamera aracılığıyla otomobilin şeridinden çıktığını tespit eden ve sürücüyü uyaran Şeritte Kalma Yardımcısı ile aldı. Hem önden hem de yandan çarpışma testlerinde çocuk koruması kriterinden tam puan alan Focus, yetişkin ve yaya güvenliği kategorilerinde de çok iyi sonuçlar elde etti.

En batıdan en doğuya güvenlik turu
Haziran ortasında başlayan “Geleceğin Güvenlik Teknolojileri” turu Eylül başında sona erene kadar, en kuzeyde İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a, en doğuda İstanbul’a, en batıda da Portekiz’in başkenti Lizbon’a uğrayacak.

ÇOK OKUNANLAR