SEKTÖREL › Goodyear'a çevrecilik ödülü

Goodyear'a çevrecilik ödülü

10 Mayıs 2011 / 02:22 Goodyear EfficientGrip, CO2 salınımını azaltmaya yönelik başarılarından dolayı 'Yeşil İnovasyon Ödülü'nü kazandı

Goodyear'a çevrecilik ödülü
Goodyear, çevresel etkiye duyarlı şirketlere ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen girişimlere yönelik Lüksemburg merkezli platform olan Greenworks tarafından ödüllendirildi. Goodyear’ın en ileri malzeme ve üretim tekniklerini kullanarak geliştirdiği Goodyear EfficientGrip lastiği “The Green Innovation Award / Yeşil İnovasyon Ödülü”ne layık görülürken, Mart 2011’de Türkiye’de lansmanı yapılmış olan Marathon LHT II ticari araç lastiği de 'Yeşil Ürünler Ödülleri' kategorisinde ikincilik elde etti.

50 CEO ve şirket liderinden oluşan bir jüri tarafından verilen ödüller ile ilgili konuşan Goodyear Lüksemburg Inovasyon Merkezi Genel Müdürü Marc Junio, “Bu ödül, Goodyear Inovasyon Merkezi takımının yalnızca EfficientGrip lastiğinde değil, yeni geliştirdiğimiz tüm lastiklerimizde kullanılan yenilikçi teknolojilerle CO2 salınımını azaltmak için sarf ettiği tüm çabaları takdir etmektedir” dedi.

Yakıt Tasarrufu Teknolojisi
Goodyear, geliştirdiği “FuelSaving (Yakıt Tasarrufu) Teknolojisi”ni, ilk olarak EfficientGrip lastiğinin üretiminde kullandı. Bu teknoloji ile Goodyear EfficientGrip’in daha fazla yakıt tasarrufu, daha az harcama ve daha temiz bir çevre hedefleri doğrultusunda geliştirildiğini vurgulayan Goodyear Türkiye, İsrail ve Kafkasya Pazarlama Direktörü Alper Yüksel şöyle dedi: “Goodyear’ın yeni Yakıt Tasarrufu Teknolojisi ile geliştirilen Goodyear EfficientGrip lastikleri; çok düşük yuvarlanma direnci ve daha fazla kilometre performansı sunuyor. Yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı hedeflendiğinde en temel performans göstergesi, düşük yuvarlanma direncidir. Goodyear EfficientGrip, sahip olduğu düşük yuvarlanma direnci sayesinde, önde gelen rakiplerine göre yılda 30,6 litre yakıt tasarrufu sağlar. Diğer bir deyişle; aynı miktar yakıtla, yılda 385 km daha fazla yol alınabilir.”

Yüksel, Renault’nun Yeni Elektrikli Fluence modeli için tercihini Goodyear EfficientGrip lastiğinden yana kullandığının altını çizerek, “Lastiklerin yuvarlanma direnci seviyesi özellikle Renault Fluence Z.E gibi akü ile çalışan bir arabanin performansı için önemli bir parametredir. Renault, bizden son derece düşük yuvarlanma direnci seviyesi ile aynı zamanda çok yüksek kuru ve ıslak zemin performans seviyelerine sahip bir lastik talep etti. Yeni EfficientGrip lastiklerimizin sahip olduğu ‘FuelSaving (Yakıt Tasarrufu) Teknolojisi’nin Renault tarafından tercih edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR